O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Stop loss

Stop loss, nebo také stoploss, je obchodní pokyn, jehož pomocí se limituje riziko obchodování. Pokud například kupující koupí akcie, může si pak definovat hranici pro stop loss, při níž dojde k prodeji těchto akcií. Pokud tuto hranici stanoví například na 90 % kupní ceny akcií, může při poklesu jejich ceny přijít v ideálním případě maximálně o 10 % vložených prostředků, protože tyto jsou prodány za 90 % původní ceny. To může být zásadní například v případě, že k nákupu využívá finanční páky, kdy je jeho jen část vložených prostředků.

Podobně lze stop loss pokyn použít i v řadě dalších případů, například když obchodující drží krátkou pozici na určité akcie. V takovém případě naopak musí tyto akcie při růstu jejich ceny na určité cenové hranici koupit.

Pokyn stop loss s sebou nese riziko nevypořádání obchodu a tedy vyšších než plánovaných ztrát. Pokud totiž například určité akcie začnou rychle padat a jejich majitelé jich chtějí prodat výrazně větší množství, než pro kolik existují kupci, pokyn stop loss nelze zrealizovat a k prodeji tak může dojít za výrazně nižší cenu, než bylo původně v tomto pokynu specifikováno.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5119)