O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Opce

Opce znamená dohodu mezi prodávajícím a kupujícím, podle níž má kupující právo, nikoli však povinnost, prodat nebo koupit od prodávajícího dohodnuté aktivum, a to za danou cenu do data vypršení opce. Jde tedy o finanční derivát, který je asymetrický: Kupující opce má právo se v budoucnu rozhodnout, zda opci uplatní nebo ne, prodávající opce je povinnen mu vyhovět. Aby se tato asymetrie vyrovnala, kupující platí prodávajícímu takzvanou opční prémii.

Opce může být buď kupní, označovaná jako call opce, nebo prodejní, označovaná jako put opce. Při pořízení call opce má její kupující právo dohodnuté aktivum koupit, u put opce má právo je prodat.

V širším slova smyslu je opce smlouvou o jakémkoli právu uplatnitelném v budoucnu například na koupi, prodej, pronájem či jiné plnění. Nájemce určitého prostoru může mít například opci na prodloužení dohodnuté doby nájmu. Opční prémie v takovém případě nemusí být explicitně ujednána, ale může být přirozenou součástí kontraktu.

Koupě opcí na nákup aktiv, jako jsou například akcie, vychází zpravidla z opačného přesvědčení kupujícího i prodávajícího o určitém budoucím vývoji ceny akcie. A například opce na koupi nějaké nemovitosti může být pro kupujícího prostředkem, jak si zajistit prostory pro rozvoj podnikání, ale současně mít pojistku pro případ, že k rozvoji jeho podniku nedojde.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5118)