Slovník ekonomických pojmůMonetární politika
Monetární politika, nebo také měnová politika, je jedním z nástrojů hospodářské politiky státu. Jde o nástroj centrální banky a ačkoli její cíle mohou být v různých obdobích různé, jako ten primární je označováno udržení stability domácí měny a tedy ovlivňování míry inflace.
V zásadě lze zvolit dva druhy monetární politiky. Expanzivní monetární politika znamená pokles úrokových sazeb a tedy růst nabídky peněz, což podle ekonomů pomáhá v dobách, kdy má ekonomika tendenci zpomalovat růst nebo klesat. Restriktivní měnová politika znamená růst úrokových sazeb a tedy pokles nabídky peněz. Tato monetární politika má pomáhat brzdit inflaci.
Monetární politiku lze realizovat různými nástroji, z nichž tím nejviditelnějším je stanovení základních úrokových sazeb. Dalšími nástroji centrální banka působí na ostatní banky tak, aby je motivovala k vyšší úvěrové aktivitě, nebo aby jim naopak v půjčování peněz bránila.
Druhým základním nástrojem hospodářské politiky je fiskální politika, která ekonomiku ovlivňuje prostřednictvím změny výše a struktury daní a veřejných výdajů.