O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Monetární politika

Monetární politika, nebo také měnová politika, je jedním z nástrojů hospodářské politiky státu. Jde o nástroj centrální banky a ačkoli její cíle mohou být v různých obdobích různé, jako ten primární je označováno udržení stability domácí měny a tedy ovlivňování míry inflace.

V zásadě lze zvolit dva druhy monetární politiky. Expanzivní monetární politika znamená pokles úrokových sazeb a tedy růst nabídky peněz, což podle ekonomů pomáhá v dobách, kdy má ekonomika tendenci zpomalovat růst nebo klesat. Restriktivní měnová politika znamená růst úrokových sazeb a tedy pokles nabídky peněz. Tato monetární politika má pomáhat brzdit inflaci.

Monetární politiku lze realizovat různými nástroji, z nichž tím nejviditelnějším je stanovení základních úrokových sazeb. Dalšími nástroji centrální banka působí na ostatní banky tak, aby je motivovala k vyšší úvěrové aktivitě, nebo aby jim naopak v půjčování peněz bránila.

Druhým základním nástrojem hospodářské politiky je fiskální politika, která ekonomiku ovlivňuje prostřednictvím změny výše a struktury daní a veřejných výdajů.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5114)