O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Inflace

Inflace je ekonomický pojem, který popisuje růst cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v daném časovém období. Zboží a služby jsou tedy dražší, dochází ke snížení kupní síly peněz. Změnu cenové hladiny za dané období pak udává míra inflace, kterou lze spočítat jako poměr určeného cenového indexu na konci a na začátku daného období. V ČR se pro určení inflace používá takzvaný index spotřebitelských cen.

Řada ekonomů považuje mírnou inflaci za pozitivní jev, který stimuluje poptávku po zboží a službách, protože peníze jako takové ztrácejí hodnotu. Vysoká míra inflace ale vede k nestabilitě a k problémům ekonomiky. Inflace překračující 100 % ročně je označována jako hyperinflace. Dosahovat však může i výrazně vyšších hodnot.

Centrální banky se zpravidla snaží udržet inflaci v určitých mezích, typicky bývá za vhodnou považována hodnota kolem 2 %. V ruce mají několik nástrojů, kterými mohou ovládat velikost peněžní zásoby a tím do jisté míry ovlivňovat inflaci.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5113)