O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nenechte si ujít: Nové pozoruhodné IT produkty pro rok 2023
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Slovník ekonomických pojmů

Finanční trh

Finanční trh se skládá z institucí a instrumentů, které zajišťují pohyb peněz a kapitálu mezi různými ekonomickými subjekty, a to na základě poptávky a nabídky. Finanční trh se tak skládá ze dvou prpojených trhů, a to peněžního trhu a kapitálového trhu.

Peněžní trh obchoduje s krátkodobými aktivy, mezi něž patří obchodní směnky, akceptační úvěry, státní úvěry, depozitní certifikáty nebo krátkodobé hypotéky. Peněžní trh vzhledem ke krátkodobé povaze obchodovaných aktiv zajišťuje likviditu financování pro finanční systém.

Kapitálový trh obchoduje se střednědobými a dlouhodobými aktivy, a to prostřednictvím různých forem cenných papírů i jejich derivátů. Emitenti vydávají cenné papíry a tyto nabízejí k prodeji, čímž získávají finanční zdroje pro svou činnost. Emitované cenné papíry naopak kupují investoři, jejichž cílem je zhodnocení vlastních peněžních prostředků.

©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5107)