O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Externalita

Externalita, nebo také ekonomická externalita, je činnost, kterou jeden subjekt působí náklady nebo výnosy jiným subjektům bez toho, aby došlo ke kompenzaci prostřednictvím trhu. Externality lze dělit na pozitivní a negativní. Ty pozitivní působí přínosy, ty negativní náklady.

Negativní externalitou je například produkce zplodin, které znečišťují životní prostředí. Pokud by firma produkující zplodiny nebyla za tuto činnost nijak tržně postihována, bylo by jejím ekonomickým zájmem neinvestovat do drahých čistých technologií, ale naopak používat ty nejlevnější a často nejméně šetrné k životnímu prostředí. Proto existuje snaha negativní ekonomické externality vyvažovat, například prostřednictvím takzvaných emisních povolenek.

Pozitivní externalitou je například pastevectví v horách, kde zajišťuje mimo jiné údržbu luk a pěkný vzhled krajiny. To je podle mnohých ospravedlněním pro dotace na tento druh činností, které by samy o sobě nemusely být ekonomicky udržitelné.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5106)