O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Cenný papír

Cenný papír je listina ve fyzické či digitální podobě, která určuje určité právo například na majetek. Cenným papírem je třeba akcie, která s sebou nese právo na podíl ve vlastnictví dané akciové společnosti, nebo dluhopis, který s sebou nese právo na vrácení dlužné částky. Zákon definuje cenný papír jako listinu, se kterou je právo spojeno takovým způsobem, že je po vydání cenného papíru nelze bez této listiny uplatnit ani převést.

Subjekt vydávající cenný papír se nazývá emitent. Jak už bylo zmíněno, mezi cenné papíry patří akcie a dluhopisy, dalšími druhy cenných papírů jsou například podílové listy, investiční kupóny, opční listy, směnky, šeky a podobně.

Jak už bylo zmíněno, cenný papír může existovat ve fyzické či digitální podobě, evidence zaknihovaných cenných papírů spadá v České republice do působnosti Centrálního depozitáře cenných papírů.

Cenné papíry takzvaně na doručitele jsou anonymní a volně převoditelné pouhým předáním, cenné papíry na jméno obsahují jméno oprávněného stejně jako cenné papíry na řad. U cenných papírů na jméno a na řad nestačí k jejich převodu pouhé předání, ale je třeba dalších úkonů či dokumentů.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5102)