O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Bilance

Termín bilance je používán v řadě různých významů, typicky ale jde o hodnocení nějakého jevu, kde na jedné straně stojí kladné veličiny a na straně druhé veličiny záporné. Bilance, neboli rozvaha, je jedním z výkazů účetní závěrky, hovoříme ale také třeba o platební bilanci zahraničního obchodu, bilanci roku a podobně.

Bilance ve významu rozvahy podniku je finančním výkazem, který podává přehled o majetku podniku, tedy aktivech, a o zdrojích jeho krytí, tedy pasivech. A to v peněžním vyjádření k určitému datu. Objem aktiv a objem pasiv se v rozvaze musejí rovnat, mezi pasiva ale patří i externí zdroje, například bankovní úvěry - a tedy vysoký objem aktiv, majetku, ještě nic neříká o stabilitě finanční situace podniku.

Platební bilance zahraničního obchodu zase představuje přehled finančně ohodnocených transakcí jedné země se zbytkem světa. Zahrnuty jsou platby za export a import, pohyb kapitálu, platby za služby a podobně.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5094)