O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Anuita

Anuita je označení pro opakovanou splátku úvěru hrazenou v pravidelných časových intervalech po definovanou dobu. Anuita v sobě obsahuje takzvaný úmor, což je splátka vypůjčených peněz, a úrok, tedy cenu za půjčení peněz.

Anuita má konstantní výši, splátka je tedy v čase neměnná. Z toho vyplývá, že podíl úroku obsaženého v anuitě se časem snižuje a výše úmoru naopak roste. Například u hypotéky tedy zpočátku plátce platí především úroky, zatímco ke konci především splátku jistiny.

Nutno dodat, že je-li lhůta splatnosti pevně daná, jsou splátky konstantní pouze tehdy, je-li úroková míra neměnná po celou dobu splácení.

Jako anuita bývá také často označována zůstatková hodnota členského podílu družstva družstevního bytu, kterou je třeba zaplatit při převodu bytu do osobního vlastnictví. Toto označení zřejmě vzniklo tak, že tato zůstatková hodnota je typicky splácena formou anuity, tedy pravidelné konstantní měsíční splátky, nájemcem družstevního bytu.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5093)