O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy
Slovník ekonomických pojmů

Akcie

Akcie je cenný papír akciové společnosti, který potvrzuje, že jeho majitel vlastní určitou část dané společnosti. Pokud například společnost vydá jeden milion akcií o jmenovité hodnotě 1000 Kč, vlastnictví jedné akcie znamená, že její majitel je vlastníkem jedné miliontiny akciové společnosti. Je takzvaně akcionářem této akciové společnosti.

Při vzniku akciové společnosti akcie stvrzuje, že její majitel, akcionář, vložil určitý kapitál do této společnosti. Později může zpravidla akcie prodat a někdo další koupit, čímž se kupující stává akcionářem, spolumajitelem akciové společnosti. Jeho peníze za akcie ale již dostává prodávající, v tomto případě tedy nový akcionář nevkládá do společnosti kapitál, ale kupuje podíl jiného akcionáře, který buď do společnosti vložil kapitál, nebo rovněž získal akcie již dříve od jiného akcionáře.

Akcionář má typicky různá práva, je třeba oprávněn podílet se na rozhodování, na zisku společnosti - formou dividendy. Existují různé typy akcií, některé mohou mít přednostní právo na výplatu dividendy a omezená práva při rozhodování o společnosti apod.

Za závazky společnosti akcionáři ručí pouze do výše již vloženého kapitálu, neručí tedy dalším vlastním majetkem. Rizikem tedy pro ně je tedy pouze ztráta vloženého kapitálu nebo částky vydané za koupi akcií, a to v případě, že společnost zkrachuje. To je ovšem krajní případ, častější jsou ztráty způsobené poklesem ceny akcií. Růst ceny akcií pro držitele naopak znamená zisk.

Dnes je řada akcií takzvaně zaknihovaných a existují tedy pouze v elektronické podobě. S některými akciemi lze obchodovat na burzách cenných papírů, a to jak v Česku, tak v zahraničí. Nabídky a poptávka na burze určuje i takzvanou tržní cenu akcie. Tržní cena akcie vynásobená počtem vydaných akcií činí tržní kapitalizaci (tržní hodnotu) společnosti.

©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5088)