Když v roce 2009 Ludovic Le Moan a Christophe Fourtet zakládali ve Francii SIGFOX, nebyl Internet věcí (Internet of Things / IoT) zdaleka tak známou a rozšířenou věcí, jako je tomu dnes. Byť i dnes je stále nutné dodat, že technologie propojující věci denní potřeby jsou stále na počátku. Stejně jako v roce 2009 ale i nyní zůstává důležitá jedna ze základních charakteristik a výhod sítě SIGFOX - dokázat levně, bezdrátově propojit nízkoenergetická zařízení bez ohledu na jejich umístění.
Připojit “na Internet” vaší pračku, ledničku či televizi je poměrně jednoduché. Jsou napájeny ze zásuvky, mohou být vybaveny WIFi, případně klasickou SIM kartou mobilního operátora. Není potřeba, aby na jedno nabití vydržely pracovat několik let, fungovaly ve venkovním prostředí. Proto v této variantě Internetu věcí bude běžné takovéto řešení, tedy plná konektivita, napájení ze zásuvky, rychlé přípojení k sítí. Ale také vyšší náklady, protože tento hardware bude s ohledem na širší schopnosti nákladnější.
Internet věcí ale musí zvládat i takové věci jako je třeba čidlo v zahradě, snímač vjezdu v garáži, váha na automobilu, čidla hlídající pohyb v nějakém objektu, průtoková či jiná měřící zařízení. V tomto případě budete potřebovat zařízení s velmi nízkou spotřebou, levné a schopné vydržet v chodu několik let. Nehodí se připojení na klasickou mobilní síť, ať už cenou, ale také vyššími nároky na spotřebu. Takovéto připojení nebude ale ani potřeba, nebudou přenášeny žádné velké objemy dat. Nízká cena by měla pomoci i tam, kde zařízení může někdo ukrást. Zároveň s tím je vyžadována výdrž, protože podstatná část takovýchto zařízení bude ve venkovním i průmyslovém prostředí často zabudována nebo hůře přístupná a bude potřeba, aby baterie vydržely několik let. A to technologie SIGFOX splňuje.
SIGFOX má velmi ambiciózní cíl. Pomocí plošných mobilních sítí v jednotlivých zemích umožnit komunikaci miliardám objektů s rozsáhlou škálou různých využití. Nezávisle na existujících mobilních sítích, pokrývajících rozsáhlé území a splňujících řadu potřeb, které byly popsány v úvodu.
Základní vlastností SIGFOXu je schopnost připojit zařízení s nízkou spotřebou a přenášející malé objemy dat v dávkovém provozu. Vše jde až tak daleko, že samotná síť omezuje objemy jednotlivých dávek dat (12 bajtů na dávku) i počet takových dávek na den a je v zásadě jednosměrná, zařízení pouze informace odesílají (v případě potřeby je oboustranná komunikace také dostupná). To vše, včetně využitých technologií, umožňuje, aby zařízení využívající tuto síť fungovala až 15 let bez nutnosti výměny baterií.
SIGFOX od roku 2014 buduje sítě v USA a od roku 2015 rozšiřuje postupně pokrytí po Evropě - Francie, Španělsko, Nizozemí, Velká Británie či Česká republika. To vše s výhodou rychlého pokrývání, protože na pokrytí přes 90 % zpravidla není potřeba více než rok. V roce 2016 pokračuje expanze i do Asie, Afriky a na Střední Východ s ambicí stát se skutečně celosvětovou sítí. A umožnit tak, aby zařízení vybavené SIGFOX modulem fungovalo v kterékoliv zemi. S tím je spojená další nezanedbatelná výhoda sítě a to je transparentní roaming, díky kterému budou vaše zařízení připojeny k síti kdekoli po světě bez jakýchkoli dalších poplatků.
V České republice síť SIGFOX vybudovala a provozuje společnost SimpleCell Networks. Aktuální pokrytí činí 85% území a obyvatelstva ČR a na jaře roku 2017 bude dosaženo úplného pokrytí. Síť je tedy již připravená a plně k dispozici pro připojení vašich zařízení. K dispozici je i široká nabídka senzorů, modemů a modulů a další se vyvíjí. Společnost SimpleCell má otevřené dveře pro firmy, jak pro integrátory, tak výrobce hardwaru, kteří mají zájem o využití technologie SIGFOX v rámci svých IoT řešení, a nabízí jim přístupy do sítě v rámci testování a prototypování zdarma. K síti je už nyní v různých testovacích projektech připojeno přes 100 firem, které staví řešení na této technologii. Startují i první komerční realizace, které s dalšími úspěšně dokončenými pilotními projekty budou přibývat.
Aktuální dostupnost sítě SIGFOX v ČR – 85% pokrytí
Zatímco na lidi připojené k internetu jsme všichni zvyklí, různé věci připojené k internetu se mnohým z nás zatím jeví...