O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Senátoři opět vylepšují trh: Chtějí zakázat nedělní prodej

V souvislosti s novou snahou některých senátorů vylepšit fungování trhu vlastními nápady - aktuálně konkrétně zakázat velkým obchodům nedělní prodej - zveřejnila společnost KPMG Česká republika výsledky průzkumu nazvaného Nákupní zvyklosti v České republice; z něj vyplývá, že dvěma ze tří obyvatel by nevadily zavřené obchody v neděli a o státních svátcích. Proti oběma variantám se naopak ohradilo 13 procent dotázaných. Ti, kterým to vadí, by si měli vzpomenout při příštích volbách...


Každý třetí obyvatel České republiky by si zavřené obchody v neděli nepřál, o státních svátcích už jen každý šestý. V současné době projednává Senát návrh, který by měl otevírací dobu ve státní svátky v České republice omezit.

„Ve většině okolních zemí je otevírací doba ve státní svátky a případně i v neděli již upravena. Pokud by byl senátní návrh přijat, velké obchodní řetězce by musely své obchody na několik dní v roce uzavřít, což by mohlo znamenat vzpruhu pro provozovatele menších prodejen. Senátní návrh totiž počítá s omezením prodejů o svátcích v prodejnách s rozlohou nad 200 metrů čtverečních,“ říká Karel Růžička, Partner odpovědný za služby pro potravinářství a nápojářství, KPMG Česká republika.

Srovnání napříč věkovými kategoriemi

Zajímavé je srovnání napříč věkovými kategoriemi. Nejméně pružná se v této otázce ukázala věková kategorie do 24 let. Zavřené obchody v neděli a o svátcích nevadí polovině z nich, u starších osob až 66 procentům.

„Mladá generace vyrostla v době obchodů otevřených každý den téměř nepřetržitě. Nákup ve velkých centrech spojují s návštěvou kina či restaurace, proto si obtížněji opačnou situaci představí, zatímco starší generace si zavřené obchody dobře pamatuje,“ shrnuje výsledky průzkumu Růžička. Benevolentnější k prodejní době jsou ženy. Zatímco proti změně otevírací doby je pouze každá desátá z nich, zavřené obchody by vadily každému pátému muži.

Pražané chtějí otevřené obchody

Výsledky průzkumu se také liší v závislosti na krajích. V Královéhradeckém kraji by tři čtvrtiny obyvatel souhlasily se zavřenými obchody o nedělích a státních svátcích. Stejně odpověděla v Praze pouze polovina dotázaných a každý pátý občan Prahy by dokonce nesouhlasil ani s jednou z variant.

„Lze říci, že v tomto případě rozhoduje zejména velikost místa bydliště, počet velkých měst v kraji, a tedy i dostupnost velkých nákupních center. Ve větších městech jsou lidé více zvyklí na komfort nakupovat v neděli a o svátcích, a proto by jim změny takového rozsahu spíše vadily,“ dodává Růžička.


(16. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Blábol, asi zaplacený
Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by uzavření obchodů o víkendech a svátcích vítal. Je možné, že někomu by to nevadilo (děti, studenti, nezaměstnaní, možná část důchodců), ale pracující v denních směná...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(989)