V souvislosti s novou snahou některých senátorů vylepšit fungování trhu vlastními nápady - aktuálně konkrétně zakázat velkým obchodům nedělní prodej - zveřejnila společnost KPMG Česká republika výsledky průzkumu nazvaného Nákupní zvyklosti v České republice; z něj vyplývá, že dvěma ze tří obyvatel by nevadily zavřené obchody v neděli a o státních svátcích. Proti oběma variantám se naopak ohradilo 13 procent dotázaných. Ti, kterým to vadí, by si měli vzpomenout při příštích volbách...
Každý třetí obyvatel České republiky by si zavřené obchody v neděli nepřál, o státních svátcích už jen každý šestý. V současné době projednává Senát návrh, který by měl otevírací dobu ve státní svátky v České republice omezit.
„Ve většině okolních zemí je otevírací doba ve státní svátky a případně i v neděli již upravena. Pokud by byl senátní návrh přijat, velké obchodní řetězce by musely své obchody na několik dní v roce uzavřít, což by mohlo znamenat vzpruhu pro provozovatele menších prodejen. Senátní návrh totiž počítá s omezením prodejů o svátcích v prodejnách s rozlohou nad 200 metrů čtverečních,“ říká Karel Růžička, Partner odpovědný za služby pro potravinářství a nápojářství, KPMG Česká republika.
Zajímavé je srovnání napříč věkovými kategoriemi. Nejméně pružná se v této otázce ukázala věková kategorie do 24 let. Zavřené obchody v neděli a o svátcích nevadí polovině z nich, u starších osob až 66 procentům.
„Mladá generace vyrostla v době obchodů otevřených každý den téměř nepřetržitě. Nákup ve velkých centrech spojují s návštěvou kina či restaurace, proto si obtížněji opačnou situaci představí, zatímco starší generace si zavřené obchody dobře pamatuje,“ shrnuje výsledky průzkumu Růžička. Benevolentnější k prodejní době jsou ženy. Zatímco proti změně otevírací doby je pouze každá desátá z nich, zavřené obchody by vadily každému pátému muži.
Výsledky průzkumu se také liší v závislosti na krajích. V Královéhradeckém kraji by tři čtvrtiny obyvatel souhlasily se zavřenými obchody o nedělích a státních svátcích. Stejně odpověděla v Praze pouze polovina dotázaných a každý pátý občan Prahy by dokonce nesouhlasil ani s jednou z variant.
„Lze říci, že v tomto případě rozhoduje zejména velikost místa bydliště, počet velkých měst v kraji, a tedy i dostupnost velkých nákupních center. Ve větších městech jsou lidé více zvyklí na komfort nakupovat v neděli a o svátcích, a proto by jim změny takového rozsahu spíše vadily,“ dodává Růžička.