O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Šéfové informatiky se dostávají do lepších pozic

Takzvaní CIO, tedy ředitelé IT, se stávají plnohodnotnými členy managementu firem. Díky rozmachu technologií jsou lídry transformace byznysu, určují technologickou strategii a podílejí se na inovaci obchodních modelů. 57 % z nich dnes sedí v představenstvu společností, což je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2005. Vyplývá to z největšího světového průzkumu mezi top IT manažery, který provedla Harvey Nash a KPMG.

„Třetina CIO reportuje přímo generálním ředitelům a ti technologie vnímají jako hlavní tahoun růstu. 63 % z nich upřednostňuje ‚IT projekty vydělávající peníze‘ před těmi, které je mají ušetřit,“ komentuje Jan Krob, Director, KPMG Česká republika. Celofiremní digitální strategii dnes má 35 % společností, 45 % firem pak hlásí navýšení rozpočtu na informační technologie a 44 % CIO chce rozšiřovat IT tým. Rostou výdaje na cloud – 31 % oslovených organizací výrazně investuje do softwaru jako služby.

Navzdory novým úkolům jsou pro IT manažery „staré“ provozní priority stále podstatné. Nejčastěji uvádějí provozní efektivitu (57 %), zlepšení procesů (56 %), stabilní výkon IT (51 %) a úsporu nákladů (50 %). Jako jediná nicméně stoupá důležitost interakce se stávajícími a potenciálními zákazníky (nárůst o 15 %). Téměř 7 z 10 oslovených považuje za největší hrozbu kybernetický zločin. 28 % CIO muselo v posledních dvou letech reagovat na rozsáhlý kybernetický útok.

Celých 84 % CIO je na své pozici spokojeno, nebo velmi spokojeno. Víc než pětina (21 %) pracuje u svého zaměstnavatele déle než 10 let. Z průzkumu vyplývá, že nejšťastnější CIO pracují v malé organizaci, reportují přímo řediteli a jsou členy vedení. Víc než třetina IT manažerů (34 %) dostala v posledním roce přidáno.

„Stoupající ambice CIO potvrzuje fakt, že přes polovinu z nich chce do pěti let opustit IT a přesunout se do byznysu,“ doplňuje Krob. 23 % z nich směřuje do top manažerských netechnologických rolí, 13 % se vidí v roli Chief Digital Officer, stejný podíl chce zamířit do poradenství.


(31. 10. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2786)