O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Sberbank zřejmě v Česku končí, jsou ohroženy i další banky?

>Doplněny informace o vyplácení náhrad<. ČNB v souvislosti se situací ve Sberbank ubezpečuje veřejnost, že se v tomto případě jedná o izolovaný problém způsobený externími, geopolitickými faktory a že český finanční sektor je stabilní, silný a zdravý. Tuzemské banky jsou podle centrálních bankéřů dlouhodobě vybavené vysokou úrovní kapitálu a likvidity, které je činí velmi odolnými i v současné situaci.

Tuzemské banky patří i v rámci Evropské unie stabilně k nejziskovějším, což bezpochyby přispívá k jejich dlouhodobé stabilitě. Tyto banky se typicky orientují dominantně na financování české ekonomiky, českých firem a občanů České republiky a podléhají dohledu České národní banky. Jejich podnikání v Rusku je dle ČNB "velmi zanedbatelné" a případné selhání ruských úvěrů a cenných papírů by na jejich finanční situaci nemělo žádný vliv.

Všechny významné subjekty na českém bankovním trhu jsou rovněž součástí renomovaných finančních skupin se sídlem v Evropské unii. Vedle ČNB vykonává nad jejich činností společný dohled také Evropská centrální banka a další dohledové instituce z členských zemí Evropské unie.

Situace Sberbank

Česká národní banka zahájila se Sberbank CZ správní řízení a uložila předběžná opatření, která bude Sberbank CZ podle svých zástupců striktně dodržovat. Banka ponechá své pobočky zavřené a zastaví transakce internetového bankovnictví, přičemž dočasně umožní karetní transakce s denním limitem 1000 Kč na kartu.

Česká národní banka oznámila, že zahájila se Sberbank CZ kroky k odnětí povolení působit jako banka na českém trhu. Sberbank tak přestane poskytovat nové úvěry, neumožní čerpat již schválené úvěry, obnovovat je nebo prodlužovat jejich splatnost. Sberbank CZ rovněž podle svých zástupců nebude přijímat žádné nové vklady a ani přijímat příchozí platby s výjimkou splátek úvěrů klienty.

V důsledku uvedených opatření bude Sberbank CZ nadále fungovat v minimálním nezbytném režimu. ČNB potvrdila, že vklady klientů Sberbank CZ podléhají zákonnému pojištění až do výše 100 000 EUR na klienta (cca 2,5 milionu Kč). Do tohoto limitu bude poskytována náhrada ve výši 100 %, přičemž výplatu náhrad za vklady bude organizovat Garanční systém finančního trhu prostřednictvím finanční instituce, kterou určí ČNB.

Vyplácení náhrad

Doplněno: Garanční systém finančního trhu (dále též "Garanční systém") již informoval, že obdržel v souladu s ustanovením § 41d odst. 1 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, v platném znění (dále též "Zákon o bankách") dne 28.02.2022 Oznámení České národní banky (dále též "Oznámení ČNB") o neschopnosti Sberbank CZ, a.s.(dále jen "Sberbank CZ") dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek.

Garanční systém bude z Fondu pojištění vkladů vyplácet následující typy náhrad pohledávek z vkladů:

Základní, fyzickým a právnickým osobám, které byly k rozhodnému dni vkladateli Sberbank CZ, a to do výše 100 % součtu jejich vkladů, maximálně však do limitu 2 499 500 Kč na jednoho vkladatele (ekvivalent částky 100 000 EUR dle kurzu 24,995 Kč/EUR vyhlášeného ČNB ke dni 28.02.2022, kurzový lístek k 28.02.2022 naleznete na webových stránkách ČNB.

Institucionální, vybraným institucím, na jejichž účtech jsou uloženy finanční prostředky jejich zákazníků (platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, obchodníci s cennými papíry, soudní exekutoři), a to až do výše 100 % vkladů každého jejich zákazníka v souladu s evidencí institucionálního klienta, maximálně však (spolu se základními náhradami náležejícími příslušnému zákazníkovi) do limitu 2 499 500 Kč na jednoho zákazníka.

Zvýšené, fyzickým osobám, které prokáží v souladu s § 41ea a § 41eb Zákona o bankách nárok na zvýšenou náhradu pohledávky z vkladu.


(28. 2. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6401)