O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Rychlý bezdrátový internet v Evropské unii - jak na to

Radiofrekvenční spektrum je dle představitelů EU třeba na úrovni EU lépe koordinovat, aby se zabránilo interferenci a aby inovativní služby, jako jsou propojené automobily či zdravotní péče na dálku, mohly fungovat po celém kontinentu. EU rovněž chce zvládat rostoucí poptávku po bezdrátovém širokopásmovém přístupu. Jak to chce provést?


Do roku 2020 zřejmě naroste mobilní internetový provoz v porovnání se současností téměř osminásobně. Rychlý bezdrátový internet a související služby jsou stále častějším požadavkem uživatelů.

Komise dnes přijímá opatření, která mají tyto výzvy řešit. Jako součást své strategie k vytvoření jednotného digitálního trhu navrhuje vyvážený dlouhodobý přístup k využívání pásma ultra krátkých vln (UKV, 470–790 MHz). V současné době je toto pásmo využíváno zejména pro televizní vysílání. Podle předkládaného návrhu bude do roku 2020 větší část spektra v pásmu 700 MHz (694–790 MHz) uvolněna pro mobilní služby.

Toto pásmo je ideální pro poskytování vysoce kvalitního internetového připojení, ať jsou jeho uživatelé kdekoli, ve velkoměstě, malé zapadlé vesnici či na dálnici. Kmitočty v pásmu do 700 MHz (470–694 MHz) zůstanou dostupné v prvé řadě pro audiovizuální služby. Evropanům se tak zajistí přístup k tvůrčímu obsahu na tabletech a chytrých telefonech, které jsou stále oblíbenější, ale také prostřednictvím klasického televizního vysílání. Dnešní návrh též vyhovuje nejnovějším mezinárodním dohodám o využívání pásma UKV, včetně pásma 700 MHz.

Andrus Ansip, místopředseda Komise pro jednotný digitální trh, k tomu řekl: „Udržovat 28 různých přístupů ke správě rádiových frekvencí v EU je na jednotném digitálním trhu z ekonomického hlediska nesmyslné. Dnes proto představujeme první návrh, jak koordinaci spektra v EU zlepšit. Navrhujeme jednotný přístup k využívání pásma 700 MHz pro mobilní služby. Toto pásmo v sobě spojuje výhody širokého pokrytí a vysoké rychlosti připojení. Všem Evropanům i ve venkovských oblastech se tím dostane internetového připojení špičkové kvality a připraví se půda pro příští generaci komunikačních sítí, technologii 5G. Současně zabezpečíme frekvence pro audiovizuální odvětví a povzbudíme rozvoj technologií, které využívají rádiových vln účinně. Spektrum je vzácným zdrojem, a proto ho musíme využívat co nejlépe.“

Günther H. Oettinger, komisař pro digitální ekonomiku a společnost, doplnil: „Je-li naším cílem vysoce kvalitní mobilní internet pro všechny přístroje pro každého a všude, nepůjde to bez moderní infrastruktury a moderních pravidel. Tímto návrhem chceme dokázat, že můžeme mít oboje: dynamicky se rozvíjející audiovizuální odvětví i spektrum, které potřebujeme pro technologie 5G. Pásmo 700 MHz bude ideální pro nové slibné obory, například propojené automobily a internet věcí. Přál bych si, aby Evropa byla v technologii 5G průkopníkem. Všechny členské státy pro to musí do roku 2020 něco udělat.“

Co navrhují představitelé EU

Zde už jsou detaily návrhu:

  • pro pásmo 700 MHz stanoví společný harmonogram, dokdy má být pásmo v souladu s harmonizovanými technickými podmínkami fakticky zpřístupněno pro bezdrátový širokopásmový přístup, a související koordinační opatření na podporu této změny,
  • v pásmu do 700 MHz je dlouhodobá priorita dána distribuci audiovizuálních mediálních služeb široké veřejnosti, zároveň je však ve využívání této části spektra ponechána jistá flexibilita, aby bylo možné je přizpůsobit různé úrovni zájmu o pozemní digitální televizní vysílání v jednotlivých členských státech.

Návrh má usnadnit vývoj inovativních přístrojů a služeb po celé EU a sníží s tím spojené náklady, protože už nebude třeba přepínat mezi různými pásmy a přizpůsobovat se odlišným vnitrostátním požadavkům.

Komise navrhuje, aby pásmo 700 MHz bylo ve všech zemích EU přiděleno bezdrátovému širokopásmovému přístupu nejpozději do 30. června 2020. Toto datum není náhodné, od roku 2020 se totiž začne spouštět technologie 5G. Pokud chtějí členské státy tuto lhůtu dodržet, musí do 30. června 2017 přijmout a zveřejnit své vnitrostátní plány na pokrytí sítě a uvolnění tohoto pásma. Do konce roku 2017 budou rovněž muset uzavřít dohody o přeshraniční koordinaci. Vnitrostátní plány zajistí hladký přechod a dobré pokrytí sítě. Díky tomu bude možné překlenout digitální propast, a pokud jde o pokrytí, budou vytvořeny nezbytné podmínky pro propojené automobily či zdravotní péči na dálku.

Dva členské státy (Francie a Německo) již využití pásma 700 MHz pro mobilní služby povolily. Ve čtyřech dalších členských státech (v Dánsku, Finsku, Švédsku a Spojeném království) se rýsují plány na přerozdělení pásma 700 MHz v několika následujících letech.

Komise počítá s tím, že dnešní návrh bude Evropským parlamentem i členskými státy urychleně přijat, aby byl zajištěn předvídatelný a včasný přechod. Rychlý bezdrátový internet je totiž dle předpokladů jedním ze zásadních prvků konkurenceschopnosti EU.


(11. 3. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Já jsem hrozně rád, že už konečně doma také máme internet s rychlostí odpovídající 21. století. Máme ho teprve chvíli, ale zatím si to nemůžu vynachválit. Dokonce nám teď funguje i internet televize p...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2367)