Odvětví stavebnictví se zatím stále nedaří. Stavební produkce v České republice loni meziročně reálně klesla o 8,3 procenta, v porovnání s předkrizovým rokem 2008 dokonce o 25,1 procenta. Slabé stavebnictví oddaluje ekonomické oživení a s ním spjatý růst zaměstnanosti. Zástupci společnosti Ekospol navrhují řešení: Snížení DPH na bydlení by podle nich tuto neblahou situaci pomohlo vyřešit.
Hned ve dvanácti zemích Evropské unie je podle materiálů Ekospolu na bydlení aplikována nižší sazba DPH než v České republice, kde činí patnáct procent. V době, kdy vláda uvažuje o zavedení třetí, nejnižší sazby DPH na léky a možná též na knihy, dětské pleny a výživu, stojí podle nich za vážnou úvahu, zda by tato sazba neměla být aplikována právě i na bydlení.
„V některých zemích EU mají sazbu DPH na bydlení třeba jen ve výši tří nebo pěti procent. A někde je bydlení od DPH dokonce zcela osvobozeno. Proč má tedy Česká republika aplikovat poměrně vysokou sazbu patnácti procent, a zvláště v období, kdy se tuzemské stavebnictví nalézá v tak žalostném stavu?“ táže se Evžen Korec, šéf společnosti Ekospol.
Pomohlo by prý její snížení třeba jen po určité přechodné období, dokud se stav českého stavebnictví citelně nezlepší a ekonomika se nevymaní z tíživého útlumu. Nižší sazba by přitom v rámci EU nebyla ničím neobvyklým. Například Polsko aplikuje sazbu osm procent, Rumunsko pět procent, Francie 5,5 procenta a Lucembursko dokonce jenom tři procenta. Na Maltě a v Portugalsku je bydlení od daně osvobozeno.
„Pokud by například nové byty byly v ČR zatíženy sazbou DPH ve výši pěti procent, cena průměrného bytu, který máme v nabídce, by klesla o čtvrt milionu korun,“ vypočítává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. „To by výrazným způsobem povzbudilo skomírající české stavebnictví a poskytlo tolik potřebnou vzpruhu celému trhu práce.“