O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Růst ve stavebnictví? Podpora rodin? A co takhle snížit DPH na byty...

Odvětví stavebnictví se zatím stále nedaří. Stavební produkce v České republice loni meziročně reálně klesla o 8,3 procenta, v porovnání s předkrizovým rokem 2008 dokonce o 25,1 procenta. Slabé stavebnictví oddaluje ekonomické oživení a s ním spjatý růst zaměstnanosti. Zástupci společnosti Ekospol navrhují řešení: Snížení DPH na bydlení by podle nich tuto neblahou situaci pomohlo vyřešit.

Hned ve dvanácti zemích Evropské unie je podle materiálů Ekospolu na bydlení aplikována nižší sazba DPH než v České republice, kde činí patnáct procent. V době, kdy vláda uvažuje o zavedení třetí, nejnižší sazby DPH na léky a možná též na knihy, dětské pleny a výživu, stojí podle nich za vážnou úvahu, zda by tato sazba neměla být aplikována právě i na bydlení.

„V některých zemích EU mají sazbu DPH na bydlení třeba jen ve výši tří nebo pěti procent. A někde je bydlení od DPH dokonce zcela osvobozeno. Proč má tedy Česká republika aplikovat poměrně vysokou sazbu patnácti procent, a zvláště v období, kdy se tuzemské stavebnictví nalézá v tak žalostném stavu?“ táže se Evžen Korec, šéf společnosti Ekospol.

Dočasné snížení DPH na byty

Pomohlo by prý její snížení třeba jen po určité přechodné období, dokud se stav českého stavebnictví citelně nezlepší a ekonomika se nevymaní z tíživého útlumu. Nižší sazba by přitom v rámci EU nebyla ničím neobvyklým. Například Polsko aplikuje sazbu osm procent, Rumunsko pět procent, Francie 5,5 procenta a Lucembursko dokonce jenom tři procenta. Na Maltě a v Portugalsku je bydlení od daně osvobozeno.

„Pokud by například nové byty byly v ČR zatíženy sazbou DPH ve výši pěti procent, cena průměrného bytu, který máme v nabídce, by klesla o čtvrt milionu korun,“ vypočítává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. „To by výrazným způsobem povzbudilo skomírající české stavebnictví a poskytlo tolik potřebnou vzpruhu celému trhu práce.“


(26. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(749)