O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ručení za platby DPH: Jde to i jinak?

Ručení firem za neschopnost svých obchodních partnerů platit řádně DPH je bezpochyby trnem v oku mnoha tuzemských podnikatelů. Nepomáhá ani zmírnění dopadů při platbě na nezveřejněný účet, jež vzniká až při úhradách nad 700 tisíc korun. Přitom se zdá, že pro příklad zdárného řešení není nutné chodit daleko. Třeba na Slovensku existuje jednoduchý systém ve formě detailního kontrolního výkazu DPH.

Leckdo doporučuje Slovensko pro inspiraci. „Na Slovensku je současné zveřejnění kontrolního výkazu DPH (detailní XML výkaz po fakturách) mnohonásobně účinnější než nynější podoba českých opatření. V konečném důsledku je slovenská varianta i pohodlnější, neboť neobtěžuje neustálým zjišťováním informací o dodavateli. Jednou měsíčně se zašle soubor na příslušný úřad, vše ostatní zajišťuje software,“ tvrdí ředitel slovenské pobočky firmy Premier system Otto Bárta.

Podle posledních dostupných čísel registruje Generální finanční ředitelství 42 nespolehlivých plátců. Přiznané účty přitom eviduje ředitelství jen u 85,7 procent podnikatelů. Zbylých 14,3 procent dosud nezveřejnilo žádný. Zhruba každý šestý podnikatel by tak ručil za daň (bráni i ti, kteří účet uvedli, ale zatím nebyl zveřejněn). Povinnost kontrolovat účty svých obchodních partnerů se proto zdá velmi sporná. Pokud by totiž podnikatelé uhradili plnění na jiný než zveřejněný účet dodavatele, bylo by to stejné, jako by jej nezaplatili a podnikatel tak bude muset odvést DPH za svého partnera.

„Jedná se dle mého názoru o diskriminaci podnikatelů a skutečně o hloupý výmysl lidí, kteří nejsou gramotní v oblasti podnikání. Dle mého názoru to supluje neschopnost vybírat daně a hlavně postihnout ty podvodníky, kteří neodvádějí DPH. Nechápu, proč se v naší společnosti pěstuje presumpce viny. Touto normou nám vláda říká: „Všichni jste podvodníci a vyřešte si to mezi sebou, my z vás ty peníze stejně dostaneme“,“ rozhořčil se Petr Maličovský, generální ředitel URS Czech, certifikační společnosti z Proseku.

Jak má systém v ČR fungovat?

Příjemce zdanitelného plnění, tedy odběratel (plátce DPH) na základě obdržené faktury od poskytovatele zdanitelného plnění (dodavatele, rovněž plátce DPH) za výrobky, zboží či služby musí zkontrolovat při platbě nad 700 tisíc korun na stránkách ministerstva financí zveřejněný bankovní účet a pouze na tento účet peníze poslat. Pokud to udělá na jiný účet, riskuje, že DPH za fakturu bude muset prakticky zaplatit správci daně (tj. finančnímu úřadu poskytovatele plnění) dvakrát.

Příjemce zdanitelného plnění může vždy, kdy uzná za vhodné, uhradit daň za poskytovatele dotčeného zdanitelného plnění přímo správci daně. Někdy ale spolehlivost ověřit nelze. Jedná se o obchody, kdy není podnikatel připojen k internetu. Kupříkladu u nákupu pohonných hmot či koupě za hotové, což je běžná praxe ve stavebnictví.

Na černé listině neplatičů DPH skončí podle dostupných informací každý, kdo dluží za poslední minimálně 3 měsíce na DPH více než 10 milionů korun. Za nespolehlivou bude považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Registr plátců on-line

Registr plátců DPH denně navštíví statisíce uživatelů. Server umožní kontrolu až u 20 subjektů. Lze ji však provést i přes slušně vybavený ekonomický software, který nespolehlivé plátce DPH automaticky odhaluje. Třeba nové systémové řešení od již zmiňované firmy Premier system data eviduje na kartě firmy. Údaje jsou čerpány při přidávání dokladů na pozadí, systém tak zbytečně nezdržuje zaměstnance při práci.


(27. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(753)