O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Rozdíly v cenách bytů v Praze se stírají, v centru ceny klesají

Druhé čtvrtletí roku 2018 bylo posledním, kdy se v Praze držely jak nabídkové, tak i prodejní ceny nových bytů pod hranicí 100 tisíc korun za metr čtvereční. Nabídkové ceny od té doby vzrostly o 13 procent, prodejní dokonce o 15 procent. Nejvíce byty zdražily v Praze 4, naopak v centru ceny klesaly. Ukazují to data ze společné analýzy tří velkých developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Reality, které pražský realitní trh dlouhodobě monitorují.

Nabídková cena je průměr cen těch bytů, které byly na konci čtvrtletí ještě v nabídce volné. Tedy těch, ze kterých si na konci kvartálu ještě mohli lidé vybírat. Prodejní cena je průměr cen těch bytů, které se v daném období prodaly.

Nové byty s průměrnou cenou pod 100 tisíc korun za metr čtvereční se ještě před dvěma lety nabízely ve čtyřech městských obvodech. Nejdostupnější bydlení měla Praha 4, následovaná Prahou 9 a Prahou 10. Pod magickou hranici se vešla i Praha 3. Letos ji překročily všechny městské obvody. Ve srovnání s rokem 2018 je celkový pražský průměr ceníkových cen o 13 procent vyšší, nyní činí 112 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejlevnější lokalita zdražila o čtvrtinu

Největším skokanem je Praha 4, která je s více než 132 tisíci obyvateli nejlidnatějším pražským obvodem a bývala i tím nejlevnějším. Nabízené byty tu zdražily nejmarkantněji, z 84 tisíc na 106 tisíc korun, tedy o 26 procent. Stojí za tím zejména luxusnější projekty, které se dostaly na trh. Druhým a třetím nejrychleji zdražujícím obvodem byla Praha 9 a 10, kde byl nárůst shodně 19 procent. Naopak v centru (Praha 1 a 2) za poslední dva roky nové bydlení v průměru zlevnilo, konkrétně o 13, respektive 10 procent.

„Oproti roku 2018 došlo k velkému úbytku bytů v nabídce – ze 111 na nynější necelé dvě desítky. Před dvěma lety se nabízely luxusní projekty, kde byly některé byty i za 400 tisíc korun za metr čtvereční. Současně bylo na trhu velké množství mikrobytů v rekonstrukcích, jejichž cena za metr čtvereční také vybočovala," říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Podobný je i pohled na prodejní ceny. Od roku 2018 se celkový pražský průměr zvýšil o 15 procent na nynějších 108 tisíc korun za metr čtvereční. Ceny rostly ve všech městských obvodech s výjimkou Prahy 1 a 2. V Praze 1 byl pokles dokonce více než třetinový. Jedinou lokalitou hlavního města, kde se ceny ještě drží pod sto tisíci za metr čtvereční, je Praha 9. Důvodem je hlavně vysoký počet nově povolených jednotek. Čtvrtina všech zahájených bytů v bytových domech za posledních pět let v Praze spadá právě do tohoto obvodu. Díky tomu je zde větší konkurence mezi projekty, což pomáhá držet ceny bytů níže.

Centrum zůstává nejdražší, zbytek Prahy dotahuje

Tradičně nejdražší bydlení zůstalo v centru. Cena za metr čtvereční ve druhém čtvrtletí 2020 dosahovala v Praze 1 v nabídkách průměrně 187 tisíc korun. To je bezmála dvojnásobek toho, kolik v průměru stojí byt v cenově nejdostupnějším obvodě, tedy v Praze 9. Ještě před dvěma lety byl ale rozdíl nejdražšího a nejlevnějšího obvodu, tedy Prahy 1 oproti Praze 4, více než 2,5násobný. Dochází tak k přibližování cen bydlení mezi jednotlivými pražskými lokalitami.

„Bytů v Praze je dlouhodobě nedostatek. Při současném tempu povolování nedosáhne město za celý rok ani poloviny potřebných nových bytů. Ceny proto rychle rostou i v lokalitách, které byly dříve méně atraktivní. Už to není o tom bydlet v centru versus na okraji, ale o tom vůbec bydlet v Praze. Dokud se nezačne významně rychleji povolovat, alespoň 10 tisíc nových jednotek ročně, tak se situace nezlepší," dodává Tomášková.


(2. 9. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5523)