O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Rozbitý notebook? Co dělat, aby vám vydržel

Ať už používáte svůj vlastní nebo firemní notebook, stojí za to dodržovat několik pravidel, díky kterým vám déle vydrží a pokud nemá nějakou vadu už z výroby, budete vám léta spolehlivě sloužit. A začněte tím, že ho třeba nepoložíte do rozlité kávy nebo ho budete udržovat mimo prašné prostředí. Obecně lze doporučit nepoužívat notebook i jiná zařízení při jídle či dokonce ve vaně, kde kromě zničení přístroje hrozí i velmi vážný úraz proudem.

Ať už se váš elektronický sluha znečistí jakkoliv intenzivním způsobem, rozhodně se vyvarujte použití chemických přípravků. Když se rozhodnete tuto radu ignorovat, v lepším případě se nestane nic, například když použijete čistič na nádobí na mastnou skvrnu na zavřeném víku notebooku. V horších případech může ale i malé množství chemikálií natropit nedozírné škody. Nikdy totiž nevíte, kdy se poslední zrádná kapička rozhodne proniknout někam do útrob na základní desku a tím si zajistíte v lepším případě nákladnou opravu, v horším bude počítač úplně na odpis.

A zpátky k problému pocukrované klávesnice. Nejlepším řešením podobných situací je nečistotu vysát nebo odfouknout proudem vzduchu. Leckdy stačí obyčejně fouknout, použít vysavač (pozor na příliš silný výkon), nebo případně stlačený vzduch ve spreji, který v podobných případech využívají IT specialisté. Na spršku vody zapomeňte.

Displej notebooku není možné čistit jinak než tekutým čističem bez příměsi alkoholu, takové přípravky lze koupit běžně třeba v drogerii a k dostání jsou i vlhčené hadříky určené k těmto účelům. Větší částice, které se zachytí v klávesnici, můžete vytáhnout také čisticími hmotami, které vstřebávají prach, drobečky, vlasy a další hrubou nečistotu. Nezapomínejme ale ani na štětečky, které si s hrubšími nečistotami také skvěle poradí.

Pozor na prach uvnitř notebooku a na přenos

Z hlediska čištění vnitřního prostoru notebooků je vaším největším nepřítelem prach. Výrobci s touto skutečností počítají a instalují na průduchy chlazení prachové filtry. I tak se nějaký ten prach občas dostane dovnitř. Proto je dobré jednou za čas nechat počítač zkontrolovat a případně ho vyčistit. Může vám to v budoucnu ušetřit starosti se zaseknutým větrákem nebo dokonce přehřátým notebookem. Ten nejenže nepodává očekávané výkony, ale v důsledku přehřátí se může i sám vypnout, aby se ochránil před přehřátím. Pokud se na vyčištění vnitřku počítače necítíte, zvládnou to v každém servisu.

Jak dlouho vám notebook vydrží, závisí také na tom, jak opatrní budete při jeho přenášení. V dnešních noteboocích už nenajdete téměř žádné mechanické součástky, které by se poškodily většími otřesy při přenosu, ale obecně platí, že kovové konstrukce vydrží mnohem více a jsou méně náchylné na ohyby a prohnutí. Zároveň se s takovými notebooky mnohem lépe pracuje, protože se neprohýbají ani při psaní na klávesnici. To ovšem neznamená, že kovová konstrukce zachrání úplně všechno. Notebooky nejsou stavěné na působení živlů. Také se může i při sebevětší opatrnosti stát, že vám notebook někde vyklouzne z ruky. Proto je vhodné při přenosu používat batohy, tašky nebo alespoň neoprenová pouzdra.


(24. 8. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5499)