O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Roste chuť investovat do nemovitostí, na vzestupu je i poptávka po pronájmu větších bytů

Během více než rok trvající koronavirové pandemie se na trhu s nájemním bydlením začalo více dařit větším bytům. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která se specializuje na správu nájemních nemovitostí, se proces pronájmu bytů s dispozicemi 3+kk a větších oproti předchozímu období zrychlil řádově o několik dní. Roste i chuť investovat do nemovitostí.

Naopak malé byty o velikosti pod 30 m2 se podle uvedené společnosti začaly pronajímat pomaleji. Hlavním důvodem je pokles cen nájmů, a tedy dostupnější bydlení ve větších bytech i v centrech velkých měst. Podle interních statistik společnosti se také zhruba dvojnásobně zvýšil počet zájemců o poradenství při koupi investiční nemovitosti.

Pandemie a s ní související pokles cen dlouhodobých pronájmů bytů zvýšily zájem o nájemní bydlení ve větších bytech s dispozicemi 3+kk a více. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz toho zájemci více využívají i kvůli častější práci v režimu home office. „Lidé využívají toho, že během pandemie se na trhu objevilo mnoho nových bytů určených původně pro krátkodobé pronájmy turistů a ceny nájemného díky tomu obecně poklesly. Během posledního roku evidujeme v průměru o několik dní rychlejší proces podnájmu větších bytů, které spravujeme. Mnohem dostupnějším než dříve se také stalo nájemní bydlení v centrech měst, které dříve bývalo výrazně dražší,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti.

Opačná je však situace u menších bytů, typicky garsoniér do velikosti třicet metrů čtverečních. U těchto nemovitostí totiž společnost naopak zaznamenala prodlužují se dobu nájemního procesu. A ačkoliv v počátcích pandemie stouply obavy majitelů bytů o pravidelné platby nájemného, podle Tomáše Suchomela se výrazné rozdíly mezi stavem před pandemií a během ní neobjevily. „Aktuálně měsíčně evidujeme nižší jednotky žádostí o odklad nájemného nebo o speciální dohodu. Nicméně jsme ihned po spuštění první vlny covidu zavedli řadu preventivních a procesních opatření pro řešení problémů s platební morálkou. Ve druhé vlně ale poptávka po odkladu nebo dohodách dokonce ještě klesla,“ doplňuje Suchomel.

Investiční nemovitosti lákají více

Společnost také během pandemie zaznamenala až dvojnásobný nárůst počtu zájemců o poradenství při koupi vhodné investiční nemovitosti na pronájem. A ačkoliv ceny nájmů klesaly, ceny samotných nemovitostí naopak rostly – objevil se proto i opačný trend, kdy někteří majitelé začali své nemovitosti se ziskem prodávat. „Lze říct, že díky tomuto jevu je růst cen udržitelný. Někteří majitelé své nemovitosti pro vysokou cenu rádi prodají, jiní si je zase kvůli obavám z inflace pořídí i za více peněz,“ říká Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

Zájem o koupi investičních nemovitostí ukázal i březnový průzkum společnosti realizovaný prostřednictvím online nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Podle jeho výsledků by si investiční nemovitost z různých důvodů pořídilo téměř osm z deseti Čechů. Téměř polovina dotázaných totiž nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Pro další pětinu potom takový byt nebo dům představuje určitou „záložní variantu“, ať už pro vlastní důchod, anebo pro potřeby své rodiny. Mezi důvody pro pořízení investiční nemovitosti také figurovala možnost poskytnout ji potomkům jako studentské nebo startovací bydlení.


(31. 5. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5935)