O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Rok 2015 v bankovnictví a v automobilovém průmyslu

Závěr každého roku se nese ve znamení řady prognóz pro následujících 12 měsíců. Nejinak je tomu ani letos. Pojďme se společně podívat na dvě z nich – týkající se výhledům automobilového průmyslu a bankovnictví v roce 2015. A věnovat se zde ovšem budeme i možným přínosům informačních technologií v příštím roce.

P
okud jde o evropský automobilový průmysl, největší trhy podle zprávy KPMG opět vykazují růst, ovšem s výjimkou Francie. Pokud je mezi největšími zeměmi nějaké překvapení, pak je to zřejmě zejména zrychlení růstu Velké Británie, která se již etablovala na pozici evropské dvojky a vzdaluje se právě Francii.

Nedávno zveřejněnou zprávu Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA – European Automobile Manufacturers' Association) s údaji za říjen 2014 komentoval Jan Linhart, Partner odpovědný za služby pro automobilový průmysl v KPMG Česká republika, takto: „Říjnové prodeje nových osobních aut kopírují trend celého letošního roku. Žádné velké překvapení se nekoná. S blížícím se závěrem roku však výsledky přinášejí optimistický náhled na budoucí vývoj v roce 2015. Zdá se, že i rok 2015 bude pro evropský automobilový trh růstový. Jakkoliv jsou prodeje stále hluboko pod úrovní roku 2007, pozvolný růstový trend je to, co automobilkám i jejich dodavatelům svědčí víc než razantní výkyvy oběma směry.“

Pro zajímavost dodejme, že tradičně se dařilo skupině Volkswagen, byť hlavní tahoun růstu uplynulých měsíců Škoda Auto rostla méně než v předchozích měsících. Za prvních deset měsíců letošního roku ovšem podle zprávy KPMG rostou prakticky všechny velké značky.

Vyhlídky bankovnictví v roce 2015

Po zhoršení ekonomické situace v regionu střední a východní Evropy došlo již v roce 2013 k růstu, který přinesl mírný optimismus do bankovního sektoru. Více než dvě třetiny bankéřů očekávají v letošním roce přinejmenším stejné zisky jako loni. Polovina jich předpovídá nárůst, a to jak letos, tak v roce 2015. Čeští bankéři patří k optimističtějším v otázce ekonomického růstu, na druhou stranu neočekávají výraznější dopad do výnosů a zisku. Vyplývá to z průzkumu KPMG ve střední a východní Evropě Banking Executive Survey 2014.

„Ekonomické prostředí se nezměnilo nijak razantně, rozhodně ne ve srovnání s nástupem krize. Většina ekonomik v Evropě se pozvolna vzpamatovává, což se odráží i na rostoucím optimismu spotřebitelů a investorů. Pozitivní dopad na bankovní sektory však bude velmi omezený, a to z řady důvodů včetně nákladů regulace, nízkých úrokových sazeb či silné konkurence,“ říká Zdeněk Tůma, partner odpovědný za služby pro finanční sektor, KPMG Česká republika.

Celková ekonomická situace v zúčastněných zemích se v roce 2013 podle KPMG do určité míry zhoršila vzhledem ke zpomalení růstu HDP, v letošním i příštím roce však výsledky slibují příznivější vývoj ekonomiky. To potvrzuje i poslední prognóza České národní banky předpovídající české ekonomice pro letošek i příští rok růst o 2,5 procenta. Pozitivní očekávání se již promítlo především do současného hodnocení bankovního sektoru v regionu.

Bankéři vnímají situaci optimističtěji než před dvěma lety. Tehdy přibližně 66 procent respondentů hodnotilo ekonomickou situaci jako horší než v uplynulém roce a pouze 13 procent konstatovalo zlepšení situace. V současné studii se 30 procent respondentů domnívá, že se situace zhoršila, zatímco 40 procent je přesvědčeno o opaku.

Zisky bank

„Zhruba 70 procent dotázaných bankéřů ve střední a východní Evropě očekává, že v roce 2014 budou příjmy v bankovnictví alespoň srovnatelné s příjmy z roku 2013, a 45 procent se domnívá, že je dokonce předčí. V roce 2015 očekává srovnatelné výsledky 76 procent respondentů a téměř polovina se domnívá, že budou bankovní příjmy v tomto roce ještě vyšší. V tomto směru jsou čeští bankéři opatrnější,“ komentuje výsledky Zdeněk Tůma.

I přes panující optimismus ale banky ve střední a východní Evropě prosazují úspory nákladů. „Upřednostňování úspor však není tak výrazné, což svědčí o tom, že se banky nacházejí někde na půli cesty mezi úsporami a investicemi zaměřenými na dlouhodobý růst. Český bankovní sektor je v tomto srovnání nyní spíše již na straně investic do budoucna,“ říká Zdeněk Tůma.

Za nejdůležitější faktor, který bude v následujícím období bankovní sektor nejvíce ovlivňovat, považují bankéři efektivní regulaci. Ta podle nich jejich podnikání velmi ztěžuje. Významnou roli hrají zpřísněné bankovní předpisy a jejich následný dopad na podnikání bank. K dalším podstatným faktorům patří rostoucí míra investic do ekonomiky a zvýšená spotřeba domácností. Počet respondentů, kteří považovali investice za důležité, se v porovnání s poslední studií snížil nejvíce, a to o šest procentních bodů. Namísto něj se o dva procentní body zvýšil význam silné spotřeby domácností.

Menší důležitost nyní bankéři přikládají měnové politice. Podle nich má na bankovní sektor mnohem větší dopad vývoj trhu. Vládní výdaje za účelem stimulace ekonomiky jsou považovány za nejméně efektivní.

Technologie by měly pomoci

Příslib zdárné budoucnosti podle bankéřů závisí na úspěšném vývoji nových produktů s využitím moderních technologií. Důležitost bankéři přikládají zejména službám šitým na míru, jednoduchým bankovním produktům a novým platebním systémům. Výzvu představuje také úspěšná digitalizace nebo předcházení kyberkriminalitě. Více než 50 procent bankéřů plánuje zvýšit investice do vývoje nových produktů.

A když už je řeč o technologiích přidejme několik názorů odborníků na tuto oblast tak, jak je zachytil náš sesterský magazín BusinessIT.cz. Redakce se jich zeptala, jaký pozorují v IT aktuálně nejvýraznější trend a jaký bude podle nich mít dopad na podnikové uživatele.

„IT prochází radikální proměnou. Digitální technologie jsou dnes všude, jsou mobilní, pokročilá analytika je levně dostupná nebo zadarmo stejně jako IT kapacity on-demand z cloudu – ať už výpočetní výkon, storage nebo aplikace pro různé použití – a vše je propojené sociálními sítěmi,“ upozorňuje Oldřich Příklenk, CEO, KPC-Group, výhradní zastoupení Gartner pro ČR, SR a Rumunsko.

A dodává: „IT se převrací naruby – inovace začíná u digitalizace. Investice nestojí na otázce, zda automatizují či digitalizují existující procesy a služby, ale jak technologie nahradí nebo zcela změní dosavadní paradigmata stejně jako mobilní telefon, internet a iTunes zlikvidovaly tradiční obchod s hudbou. Otázkou není, zda cloud, ale proč právě na tento projekt cloud výjimečně ne. Měřítkem úspěchu už není to, jak snižovat IT náklady jako procento z obratu, ale jak zvyšovat obrat z IT investic.“

Matouš Kostlivý, sektorový manažer CzechInvestu, pak nabízí tento pohled: „Podnikové IT posledních let mění možnost virtualizace softwarových aplikací a ukládání a správa dat v cloudu. Všeobecně dochází k posunu z desktopových řešení k řešením mobilním. Tento trend umocnil nástup nových technologií, především nástup chytrých mobilních telefonů a potřeba komunikovat napříč platformami a zařízeními. Očekává se nárůst zájmu o cloudová a mobilní řešení ze strany soukromého i státního sektoru, který se bude muset adaptovat na nové trendy. S tím vzroste i poptávka po cloudových službách.“

Otázky kolem mobility a cloudu se většinou komentářů odborníků táhnou jako zásadní trendová záležitost moderního IT. Jsou tu ovšem i další významná témata – mimo jiné bezpečnost nebo efektivní zpracování velkých objemů dostupných dat. Podrobněji si komentáře k IT v roce 2015 můžete přečíst zde.


(8. 12. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Co přinese rok 2015: Převažuje optimismus a smělá očekávání

Konec roku je vždy jak časem ohlížení za uplynulými dvanácti měsíci, tak časem, kdy se finalizují plány na období budoucí....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1573)