O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Rok 2014 v ČR: Ve znamení velmi mírného růstu

Rok 2013 byl pro českou ekonomiku spíše negativním překvapením, aktuální prognóza ovšem počítá pro letošek s růstem o 1,9 %. Růst by přitom měly všechny složky HDP. Prognóza ČBA mimo jiné očekává, že i rok 2014 bude ve znamení slabé koruny a průměrný kurz bude mírně nad 27 korunami za euro. Opuštění stávající kurzové politiky ČNB je očekáváno až v roce 2015.

Loni Česká republika ve srovnání s okolními zeměmi zaostávala. „Utlumení vládních investic se ukázalo v loňském roce jako ne příliš vhodný krok pro ekonomickou politiku státu,“ komentuje vývoj ekonomiky Luděk Niedermayer, předseda Vědeckého grémia ČBA (Česká bankovní asociace). K vlivu nové politiky ČNB na prognózu dodává: „Hodnotit komplexně dopady intervence ČNB je prozatím předčasné – bude záležet nejen na vnějším prostředí, ale i na době jejího trvání a způsobu ukončení. Oslabení kurzu koruny ovšem bezesporu posílí vývoz, který by měl být letos hlavním tahounem růstu.“

Porostou všechny složky HDP

V letošním roce je ČBA prognózován růst všech složek HDP. „Mírné oživení spotřeby bude podpořeno růstem reálných příjmů. Ten je očekáván v souvislosti s poklesem inflace na začátku roku – mimo jiné z důvodu klesajících cen energií či rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Vývoj inflace bude zároveň podstatný i pro další rozhodování ČNB v otázce měnové politiky. Její průměr je očekáván na hodnotě 1,2 %,“ popisuje očekávaný vývoj Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Po loňském hlubokém poklesu investic je předpokládáno jejich postupné oživování. Investice a spotřeba budou mít zároveň vliv na zlepšení situace na trhu práce, k němuž však dojde až v návaznosti na růst obou ukazatelů.

„Očekáváme rovněž další nárůst celkového objemu bankovních úvěrů v ekonomice, letos především těch domácnostem, v příštím roce by pak měly rychlejší tempo vykázat úvěry podnikům,“ doplňuje Sobíšek.

Vývoj inflace

Inflace by měla po postupném růstu v letošním roce z hodnot nedaleko od nuly zrychlit v roce 2015 na 2,3 % (průměrná hodnota). Uvedenou hodnotu inflace ovlivní způsob a načasování opuštění politiky intervencí ČNB.

Ekonomika eurozóny by podle ČBA měla po loňském poklesu (o 0,5 %) letos růst o 1 % a v příštím roce o 1,5 %. Vývoj v jednotlivých zemích však bude stále poměrně rozdílný, přičemž sousední země České republiky zřejmě porostou oproti průměru eurozóny rychleji. To bude mít, společně s vývojem měnové politiky ČNB, vliv i na vývoj české ekonomiky, jejíž růst je na rok 2015 odhadován na 2,5 %.

Rizika prognózy

Rizika prognózy jsou vyvážená jak pro vývoj v Česku, tak pro ekonomiku eurozóny. Riziko směrem nahoru je v případě inflace zejména v roce 2015. Nelze totiž vyloučit, že vliv oslabení kurzu na maloobchodní ceny bude rychlejší a větší než očekávaný. Významným aspektem zůstává také otázka ukončení „politiky slabého kurzu“ ČNB, která ovlivňuje vedle cen i HDP.

Volební výsledek a formování nové vlády zatím prognózu neovlivňuje, i když možné podstatné uvolnění rozpočtové politiky, například směřování k deficitům kolem 3 % HDP a nikoliv jejich pokles, by mohlo mít v delším horizontu vliv na vývoj ekonomiky.


(15. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(575)