O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Rizika pronájmu bytu: Nepodceňte je

Převážná většina pronajímatelů nemovitostí se v minulosti minimálně jednou setkala s nájemci, kteří řádně a včas neplatili svůj měsíční nájem. Pronájem bytu ovšem skrývá i další rizika, například poničení nebo i krádeže vybavení.

Získat dlužné finanční prostředky bylo pro mnoho z postižených pronajímatelů prakticky nemožné. Na vysoké riziko spojené s nesolidními nájemci upozorňuje společnost UlovDomov.cz, která v rámci svého internetového portálu zaměřeného na pronájmy bytů a spolubydlení nabízí i možnost prověřit si rizikovost současných či potenciálních nájemců. Z jejích interních statistik vyplývá, že každý sedmý prověřený zájemce o bydlení má již zkušenosti alespoň s jednou exekucí, nebo má své trvalé bydliště přihlášeno na obecním úřadě.

Dluhy nájemců

Jedním z nejčastějších důvodů, proč člověk není schopen řádně splácet svůj měsíční nájem, bývají zejména jeho dluhy a z toho plynoucí insolvence či dokonce exekuce. V daném případě pak pronajímateli hrozí, že nezaplacené nájemné získá od nájemce jen velmi obtížně nebo vůbec. Problémoví nájemci mohou navíc pronajatý byt poničit a v některých případech, ať už např. z důvodu špatně sepsané smlouvy či odročení případu soudem, je bude velmi složité z něho vystěhovat. Vysokou rizikovost současné situace potvrzují nejnovější statistiky, podle kterých je nesolventních 7 % prověřovaných nájemníků a s exekucí jich má zkušenosti až 14 %.

„Mnoho lidí vystupuje velmi solidně, příjemně a sebevědomě. Na první pohled tak nepoznáte, že by se mohlo jednat o osobu, se kterou budou v budoucnu problémy. Před časem nám např. paní z Jihomoravského kraje při prohlídce bytu doslova mávala bankovkami před očima. Na žádost pronajímatele jsme ji ovšem prověřili a zjistili, že je na ní vypsáno neuvěřitelných devět exekucí,“ říká Tomáš Brychta ze společnosti UlovDomov.cz.

Rizikovým ukazatelem je v mnoha případech také přihlášení trvalého bydliště potenciálního nájemce na obecním úřadě. Činí tak převážně osoby, které se potýkají nejen s finančními problémy a jsou v dluzích, ale byl jim například zabaven jejich majetek. Podle interních statistik výše uvedené společnosti se to týká každého sedmého prověřovaného nájemce (14 %). Ve výjimečných případech bývá potenciální nájemce dokonce hledán Policií ČR (0,4 %, tedy jeden z 250).

„V Západní Evropě je běžné, že si pronajímatelé své nájemníky předem důkladně prověří a nájemníci se tomu ani nijak nebrání, bez problémů jim sdělují svého zaměstnavatele či výši platu. U nás toto ovšem není doposud zvykem a lidé jsou na tyto dotazy velmi citliví. Pronajímatelé tak musí volit jiné cesty, jak si např. finanční stránku budoucích nájemníků ověřit,“ dodává Brychta.


(10. 2. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Realitní byznys: Zájem investorů roste, rizika neklesají

Ekonomické oživení, nízké ceny hypoték i půjček obecně - to jsou hlavní faktory, které vedou k rostoucímu zájmu o nemovitosti....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2325)