Převážná většina pronajímatelů nemovitostí se v minulosti minimálně jednou setkala s nájemci, kteří řádně a včas neplatili svůj měsíční nájem. Pronájem bytu ovšem skrývá i další rizika, například poničení nebo i krádeže vybavení.
Získat dlužné finanční prostředky bylo pro mnoho z postižených pronajímatelů prakticky nemožné. Na vysoké riziko spojené s nesolidními nájemci upozorňuje společnost UlovDomov.cz, která v rámci svého internetového portálu zaměřeného na pronájmy bytů a spolubydlení nabízí i možnost prověřit si rizikovost současných či potenciálních nájemců. Z jejích interních statistik vyplývá, že každý sedmý prověřený zájemce o bydlení má již zkušenosti alespoň s jednou exekucí, nebo má své trvalé bydliště přihlášeno na obecním úřadě.
Jedním z nejčastějších důvodů, proč člověk není schopen řádně splácet svůj měsíční nájem, bývají zejména jeho dluhy a z toho plynoucí insolvence či dokonce exekuce. V daném případě pak pronajímateli hrozí, že nezaplacené nájemné získá od nájemce jen velmi obtížně nebo vůbec. Problémoví nájemci mohou navíc pronajatý byt poničit a v některých případech, ať už např. z důvodu špatně sepsané smlouvy či odročení případu soudem, je bude velmi složité z něho vystěhovat. Vysokou rizikovost současné situace potvrzují nejnovější statistiky, podle kterých je nesolventních 7 % prověřovaných nájemníků a s exekucí jich má zkušenosti až 14 %.
„Mnoho lidí vystupuje velmi solidně, příjemně a sebevědomě. Na první pohled tak nepoznáte, že by se mohlo jednat o osobu, se kterou budou v budoucnu problémy. Před časem nám např. paní z Jihomoravského kraje při prohlídce bytu doslova mávala bankovkami před očima. Na žádost pronajímatele jsme ji ovšem prověřili a zjistili, že je na ní vypsáno neuvěřitelných devět exekucí,“ říká Tomáš Brychta ze společnosti UlovDomov.cz.
Rizikovým ukazatelem je v mnoha případech také přihlášení trvalého bydliště potenciálního nájemce na obecním úřadě. Činí tak převážně osoby, které se potýkají nejen s finančními problémy a jsou v dluzích, ale byl jim například zabaven jejich majetek. Podle interních statistik výše uvedené společnosti se to týká každého sedmého prověřovaného nájemce (14 %). Ve výjimečných případech bývá potenciální nájemce dokonce hledán Policií ČR (0,4 %, tedy jeden z 250).
„V Západní Evropě je běžné, že si pronajímatelé své nájemníky předem důkladně prověří a nájemníci se tomu ani nijak nebrání, bez problémů jim sdělují svého zaměstnavatele či výši platu. U nás toto ovšem není doposud zvykem a lidé jsou na tyto dotazy velmi citliví. Pronajímatelé tak musí volit jiné cesty, jak si např. finanční stránku budoucích nájemníků ověřit,“ dodává Brychta.
Ekonomické oživení, nízké ceny hypoték i půjček obecně - to jsou hlavní faktory, které vedou k rostoucímu zájmu o nemovitosti....