O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Rezidenční development v roce 2017: Přijde stagnace a pokles stavebnictví

Rezidenční development čeká příští rok stagnace. Projeví se to dalším poklesem celého stavebního oboru, který již dnes zažívá těžké časy především kvůli nepřipravenosti staveb v důsledku extrémně komplikovaných schvalovacích procesů. Upozorňuje na to společnost Central Group.

Stavebnictví podle ní zatím alespoň z části drží nad vodou pozemní stavitelství a v něm zakázky od developerů. Ty se ale zřejmě příští rok z velké části vyčerpají a naplno se tak projeví dopady paralýzy rozvoje, o kterou se dle Central Group již dva roky úspěšně zasazuje část současné politické garnitury. Stavební firmy tak čeká ještě těžší rok, než ten letošní. Kdo si nezajistil zakázky ve fungujícím zahraničí, bude podle jejích zástupců možná muset přistoupit i k propouštění.

Pokles stavebnictví

V září stavebnictví podle aktuálních dat ČSÚ meziročně kleslo o 7,4 procenta. Pokud jde o rezidenční development, jen v Praze za tři čtvrtletí letošního roku klesl počet zahájených bytů v bytových domech o více než 70 procent z loňských 3033 na letošních 862. Za stejné období přitom developeři prodali 4800 nových bytů, tedy více než pětkrát tolik, než byl počet tzv. zahájených, tedy těch, jejichž výstavbu úřady povolily. Tato obrovská disproporce se projevuje růstem cen nových bytů. V době prodejního boomu vyvolaného levnými hypotékami se totiž bytů začíná na trhu nedostávat. Meziročně se tak ceny nového bydlení v Praze zvedly o téměř 20 procent.

Propad Prahy je razantně viditelný v poklesu jejího podílu na zahajovaných bytech v rámci ČR. Zatímco vloni se za tři čtvrtletí v Praze zahajovalo ještě 60 procent všech bytů v bytových domech z celé České republiky, letos je to jen 23 procent, tedy necelá čtvrtina.

Praha se sice vrátila na pozici nejrychleji se rozvíjejícího regionu v ČR v oblasti nové bytové výstavby. Nicméně jen těsně. Plzeňský kraji, který od dubna do srpna byl na první příčce mezi regiony v počtu povolených bytů, ale Praze i nadále šlape na paty. Zdatně mu sekunduje také Jihomoravský a Středočeský kraj.

Brzda výstavby

"S těmito alarmujícími čísly již Praha musí začít něco dělat! Není přece možné, aby metropole přenechala vedoucí roli v rezidenčním rozvoji jiným regionům. Praha, jako přirozené centrum země, k sobě logicky vede nové obyvatele: energické, vzdělané a schopné lidi z celého Česka i ze zahraničí. Ti sem přicházejí uplatnit své schopnosti, a tím dále zvyšují potenciál Prahy, která právě i díky nim patří mezi desítku nejbohatších regionů v EU," uvádí zpráva Central Group.

Za úpadkem nové výstavby v Praze podle ní stojí pomalé povolování projektů stavebními úřady. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let. V řadě případů ještě déle. Doba, kterou stráví developer přípravou projektů, je tak výrazně delší, než v západní Evropě. Řada městských částí se po posledních volbách staví negativně k jakémukoli rozvoji a ani na magistrátu rozumné hlasy nyní nepřevažují. Územní rozvoj je v rukou Strany zelených v čele s extrémistou Matějem Stropnickým. V poslední době jen blokuje jakékoli aktivity, které by Prahu mohly posunout dopředu. Důsledkem je tak paralýza hlavního města.


(30. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2880)