O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Reverse charge nově i pro dodání plynu a elektřiny

Ministerstvo financí nadále pokračuje v uplatňování metody přenesené daňové povinnosti (reverse charge) u dalších vybraných kategorií zboží a služeb u tuzemských transakcí. S cílem zamezit přesunutí daňových úniků na území České republiky předložilo Ministerstvo financí vládě návrh, jehož předmětem je rozšíření této metody na dodání plynu a elektřiny, a ta ho schválila. Reaguje tak na zjištění, že k daňovým únikům zaměřených na zneužití odpočtu daně, zejména formou karuselových obchodů, dochází i u dodávek tohoto zboží.

„Právě mechanismus přenesení daňové povinnosti, který spočívá v tom, že povinnost přiznat daň z přidané hodnoty se přesouvá z poskytovatele plnění na jeho příjemce, odstraňuje možnost vzniku tohoto typu podvodu,“ vysvětluje ministr financí Andrej Babiš. Jde především o podvody v řetězci, kdy dodavatel zboží nebo poskytovatel služby, tzv. chybějící obchodník, neuhradí daň na výstupu, zatímco konečný příjemce tohoto plnění uplatní nárok na odpočet daně na vstupu.

Návrh Ministerstva financí bere také v úvahu problémy aplikační praxe související s limitem pro použití režimu přenesení daňové povinnosti v případě dodání vybraného zboží. Je totiž problematické stanovit, zda je již u zdanitelného plnění dosažen limit pro uplatnění režimu reverse charge či není. Nově ho však bude možné použít i v případě, že celková částka základu daně v případě dodání vybraného zboží nepřekračuje limit 100 tis. Kč, a to za předpokladu, že se na tom plátci dohodnou.

Nové opatření se nevztahuje na domácnosti ani nepodnikatelské subjekty. Režim přenesení daňové povinnosti u dodání plynu a elektřiny obchodníkovi se uplatní pouze na podnikatelské subjekty obchodujícímu s těmito komoditami. Přitom žádné omezení, například pokud jde o hodnotu dané dodávky, navrženo není. „Navrhujeme účinnost již od 1. února 2016, neboť je nutné rychle a preventivně zareagovat na možné přenesení krácení daní z území jiných členských států na území České republiky,“ dodává Andrej Babiš.

Ministr financí již dlouhodobě usiluje o to, aby tomuto problému byla věnována odpovídající pozornost také na půdě Evropské unie. Mezera ve výběru DPH, tzv. VAT GAP, v roce 2012 dosáhla podle MF ČR téměř 165 mld. EUR a v roce 2013 již dokonce 168 mld. EUR. „Jsem přesvědčen, že členské státy a Evropská komise by se v blízké budoucnosti měly věnovat boji proti daňovým únikům v oblasti DPH alespoň se stejným důrazem, jaký kladou na boj proti agresívnímu daňovému plánování v oblasti korporátní daně. Podvody na DPH ovlivňují rozpočty členských států více než agresívní daňové plánování daně z příjmů právnických osob,“ uzavírá Andrej Babiš.


(22. 2. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2341)