Registr plátců DPH po prvním roce své existence eviduje 62 nespolehlivých plátců této daně. Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (24) a Jihomoravském kraji (20), nejčastěji podnikají v oblasti obchodu a pronájmu či správy nemovitostí. Dvě třetiny společností v registru mají tržby do 10 milionů korun, nebo je neuvádějí. V registru nefiguruje ani jeden subjekt v kategorii tržeb nad jednu miliardu korun. Analýzu dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.
„Očekávání, že v registru nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, uvíznou tisíce subjektů, se nenaplnily,“ rekapituluje první rok fungování analytička Bisnode Petra Štěpánová. Současně dodává: „Podle našich zkušeností je obecná znalost rizika ručení za cizí DPH mezi firmami v ČR nízká. Přitom my našim klientům doporučujeme pečlivé prověřování obchodních partnerů a současně nabízíme spolehlivé nástroje pro jejich prověřování, a to včetně monitoringu registru nespolehlivých plátců DPH na denní bázi,“ dodává Petra Štěpánová z Bisnode.
Za nespolehlivého plátce DPH může správce daně označit jakýkoliv subjekt, který má dluh na DPH za tři měsíce minimálně 10 milionů korun, je zapojen do podezřelých obchodů nebo nemá v pořádku daňové doklady a úřad jim vyměří pokutu alespoň půl milionu korun.
Podle podrobné analýzy Bisnode se v registru nespolehlivých plátců DPH prozatím objevily spíše menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun nebo firmy, které tyto statistiky dle ČSÚ neuvádí. Většina nespolehlivých plátců DPH podniká v oblasti velkoobchodu (19), pronájmu či správy nemovitostí (11) a ostatních profesních a vědeckých činností (11). Nejvíce z nich má sídlo v Praze (24) a Jihomoravském kraji (20), zatímco například ve Středočeském nebo Západočeském kraji nesídlí ani jeden nespolehlivý plátce DPH.