O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Refinancování hypotéky - zásadní tipy, jak hodně ušetřit

Refinancování hypotéky, a to pro nemovitosti pro bydlení i na investici, se stalo v posledních letech trendem. Díky refinancování můžete nahradit po konci fixace úrokové sazby starý úvěr novým, a pokud zvolíte chytře, lze získat mnohem výhodnější úvěr s lepšími podmínkami. Můžete mít lepší úrokovou sazbu, nižší splátky i kratší dobu splácení. Je ale třeba postupovat správně.

Dříve než se rozhodnete pro refinancování hypotéky, je důležité si spočítat, zda se vám tento krok vyplatí. Dobré je se zorientovat na trhu, jaké aktuální úrokové sazby a podmínky různé banky nabízejí. Pro srovnání můžete použít například nezávislé hypoteční kalkulačky na internetu a nabídku porovnat se svou stávající hypotékou.

Refinancovat můžete u nové banky nebo zůstat u své stávající, ale pouze za výhodnějších podmínek. Důležité je samozřejmě ukončené fixační období. Prvním krokem je tedy ujasnění si přesného data konce vaší fixace, to naleznete ve své původní úvěrové smlouvě.

Začněte jednat o refinancování hypotéky včas

O refinancování začněte uvažovat dostatečně včas, ještě před koncem fixace. Rychlost vyřízení refinancování záleží individuálně na každé bance, ale počítejte se lhůtou nejméně dva týdny a v některých případech může vyřízení zabrat až jeden měsíc. Nemusíte čekat až na poslední chvíli, refinancování lze domluvit již 12 měsíců předem a výhodnou sazbu si tak můžete zarezervovat. Sazby jsou nyní nejnižší v historii a je těžké předpovídat, jak se budou dále vyvíjet.

O nové podmínky si s dostatečným předstihem zažádejte také v bance, u které máte stávající hypotéku. Banky standardně nové podmínky zasílají nejpozději měsíc před koncem fixace, ale to by již nemusel být dostatek času v klidu vyřídit případné refinancování do jiné banky.

„Při refinancování máte mnoho možností. Je důležité si uvědomit, co je pro vás nejvýhodnější. Zda chcete změnit dobu splácení, snížit si měsíční splátky nebo mít nižší úrokovou sazbu. Splátky si můžete také zvýšit a výrazně si zkrátit dobu splácení. Způsobů jak si refinancovat vaší hypotéku je mnoho, důležité je být dostatečně informován a umět s bankou dobře vyjednat pro vás ty nejlepší podmínky,“ říká Vojtěch Batěk ze Sberbank.

Jděte za konkurencí

Před tím, než zajdete do pobočky své banky, je dobré udělat si přehled o konkurenci - obejít další banky a zeptat se na jejich podmínky, abyste při jednání se svou bankou byli připraveni a znali konkurenční nabídky. V bankách v této fázi nic nepodepisujte, jen si zjistěte situaci. V současné době se banky snaží klienty udržet a bojují o ně, tak se nebojte s bankou jednat. Když máte jasnou představu o nových podmínkách, jde to vždy lépe. Pokud vaše banka nepřistoupí na pro vás přijatelné podmínky, začněte jednat s konkurencí.

Co je třeba při přechodu k jiné bance

Rozhodnete-li se pro konkurenci, většinou za vás již vše vyřídí. Jediným dokumentem, který budete muset od své původní banky vyžádat, je písemné vyčíslení zůstatku úvěru. „Samotné refinancování je dnes velmi jednoduchá a výhodná věc, protože vše za vás vyřídí nová banka. Ve Sberbank začínají sazby již od 1,69 % ročně. Stačí vyplnit žádost, předložit původní úvěrovou smlouvu a původní odhad nemovitosti. K čerpání úvěru již předložíte jen aktuální vyčíslení zůstatku úvěru a vše je vyřešeno. O vyčíslení je vhodné požádat původní banku alespoň se 14 denním předstihem.“ dodává Batěk.


(17. 6. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2543)