O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Reality v Praze: Příliv obyvatel prý zvýší zájem o byty

Prahu bude za svůj domov považovat stále více lidí. Podle demografické predikce Českého statistického úřadu bude v Praze v roce 2034 trvale žít 1,29 milionu osob, což je o 46 tisíc osob více než na začátku roku 2014. Podle věku jsou v současné době suverénně nejpočetnější skupinou lidé mezi 35 až 39 lety. Podle bankovních statistik to jsou právě i nejčastější žadatelé o hypotéku. Co z toho plyne pro trh realit?


Věková skupina  35-39 let je tedy velice aktivní při pořizování svého bydlení - nebo, možná, při refinancování starších hypoték. Co tvrdí developeři?

„Z dat o prodeji našich bytů, ale i z rostoucího množství dotazů na naši nabídku či sjednaných návštěv vzorových bytů cítíme stále silnější potřebu lidí pořídit si vlastní bydlení. Ačkoliv evidujeme zájemce z širokého věkového spektra, prim mezi nimi hrají lidé ve věku do 39 let. Tato generace je v Praze momentálně nejpočetnější a podle demografických projekcí může být v této pozici nejméně ještě dalších osm až deset let,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu.

Developer: Růst zájmu o byty 

Demografické rozvrstvení obyvatel pociťují i hráči na pražském developerském trhu. Podle statistik společnosti Ekospol se loni v metropoli prodalo 5015 bytů, což bylo o čtvrtinu více než v roce 2012.

„Za tímto nárůstem stojí především souběh nízkých hypotečních úroků a stále doplňované nabídky bytů v takzvaných superlevných bytech,“ říká Evžen Korec, podle kterého dosáhne letošní počet v Praze prodaných bytů minimálně stejného výsledku jako v loňském roce.

Rostoucí poptávka po bytech prý odpovídá i demografické skladbě obyvatel. Podle dat Českého statistického úřadu bude letos v Praze žít přes 123 tisíc osob ve věku 35 až 39 let. Pod hranici 100 tisíc osob by tato věková skupina měla podle statistické predikce poklesnout nejdříve na přelomu let 2024 a 2025. Z pohledu bank jde přitom o věkovou skupinu, která nejčastěji žádá o hypotéku. Podle statistik tří největších hráčů na tuzemském hypotečním trhu – Hypoteční banky, České spořitelny a Komerční banky – se průměrný věk žadatele o hypotéku aktuálně pohybuje mezi 35 až 37 lety.

Příliv obyvatel do Prahy

Druhým zdrojem přírůstku obyvatel Prahy ve střednědobém horizontu bude podle představ některých developerů i další příliv lidí z tuzemských krajů nebo ze zahraničí. „Tito lidé budou poptávat vlastní bydlení bez ohledu na svůj věk. Očekáváme, že skladba těchto lidí bude pestrá, tedy od mladých a vysokoškolsky vzdělaných singles po rodiny s malými dětmi. Bude proto naším cílem mít stále pestrou nabídku bytů v různých lokalitách Prahy, a to jak ve čtvrtích na okraji Prahy, tak i v jejím širším centru. Chceme, aby v každé velké rozvojové lokalitě byl alespoň jeden superlevný projekt s několika stovkami bytů,“ uzavírá Korec.


(13. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(821)