O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Reality v Praze: Luxusní byty nad 20 milionů korun již nejsou výjimkou

V rámci nového bydlení v Praze sice stále vládne střední segment, ale roste i poptávka po prémiovém nadstandardním bydlení. Zájemce láká jednak vysoká šance zhodnocení vložených prostředků, ale také prestižní adresy, ve kterých tyto prémiové projekty vznikají. Tvrdí to společnost Central Group.

Podíl prodaných bytů s cenou nad 90 tisíc za m2 tvořil podle výše zmíněného developera ke konci listopadu tohoto roku téměř čtvrtinu. Oproti roku 2016 to v této cenové kategorii znamená nárůst o 15 procentních bodů.

"Za zvýšením průměrných cen za metr čtvereční stojí také větší počet nabízených luxusnějších projektů. Jen u Central Group, který do prémiového segmentu vstoupil teprve před dvěma roky, tvoří prodeje vysoce nadstandardního bydlení s cenou nad 90 tisíc za m2 zhruba 25 procent," uvádí materiál developera. Prémiové luxusní byty s velmi vysokým standardem provedení s cenou nad 100 tisíc za m2 pak podle něj nyní tvoří již deset procent prodeje.

„Pokud se podíváme do roku 2014, nejdražší prodaný byt z naší nabídky stál něco málo přes 8 milionů korun. Byty s cenou nad 90 tisíc za m2 bychom tehdy spočítali na prstech jedné ruky. Dnes v této cenové hladině prodáváme téměř čtvrtinu nabízených nemovitostí,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Nadstandardní byty

Cena za metr čtvereční se tedy u luxusního bydlení posunula, a to celkem výrazně. Nadstandardní byty v širším centru se běžně pohybují na úrovni 90 tisíc korun za m2. Ty nejluxusnější jsou pak podle developera stabilně nad 100 tisíci za m2. Aktuálně má Central Group v nabídce 8 bytů nad 20 milionů korun. U poloviny z nich již prý probíhají jednání s vážnými zájemci. Tyto prémiové byty nabízí Central Group na Vinohradech a v prestižních vilových čtvrtích na Smíchově. Cena se zde v průměru pohybuje kolem 150 tisíc za m2. Od roku 2016 prodal Central Group 9 bytů a penthousů s cenou nad 15 milionů korun. Přitom v letech 2014 a 2015 byla v kolonce prodejů v této cenové úrovni nula.

Momentálně nejdražším bytem v nabídce Central Group je čtyřpokojový luxusní střešní apartmán s velkou terasou v Rezidenci U Muzea přímo nad Václavským náměstím za 32,2 milionu korun. Svého majitele ale už má například pětipokojový byt v projektu Rezidence Park Nikolajka za 26,4 milionu korun a další luxusní byty. „Zájemců, kteří mohou investovat do bydlení částky nad 15 milionů korun, postupně přibývá. Praha se stává velmi žádaným místem pro život a nabízí stále velmi zajímavé lokality, které jsou pro zájemce atraktivní. My jsme vsadili například na oblast starého Smíchova a zájem o luxusní bydlení je zde opravdu veliký,“ popsala situaci Tomášková.

Luxusní bydlení jsou dokončené

Segment luxusního bydlení se neliší od toho středního pouze nadstandardním vybavením, kvalitou a lokalitou, ale také tím, že jsou tyto projekty u Central Group prodávány až po dokončení. Lidé, kteří jsou ochotni za bydlení utratit mnohamilionové částky, chtějí podle developera svoji investici vidět předem. To znamená, že byt kupují raději až v dokončeném projektu. „Požadavkům na individualizaci finálního provedení vyhovíme tak, že si například podlahy a interiérové dveře zvolí budoucí majitel podle vlastního vkusu,“ doplnila Tomášková. Oproti tomu zájemci o byty ve středním segmentu stále dávají přednost nižší ceně, kterou developerům umožňuje nabídnout prodej bytů ve fázi výstavby.

V příštím roce chce Central Group nabídnout luxusní byty v připravovaných projektech v Holešovicích a ve Vysočanech. V budoucnu pak na Kavčích horách či na pražském Žižkově, kde plánuje vybudovat v severní části Nákladového nádraží Žižkov unikátní rezidenční Parkovou čtvrť, která nabídne v závislosti na velikosti dispozic 2100 až 2600 bytů.

Nejen Central Group

Vyšší poptávku po luxusním bydlení v posledních dvou letech vykazuje také společná analýza Trigema, Skanska Reality a Central Group. Podle ní totiž ve druhém čtvrtletí tohoto roku dosáhl na pražském trhu podíl prodaných nových nadstandardních bytů, tedy těch s cenou nad 90 tisíc korun za m2, již 15 procent. Střední segment s cenou mezi 60 a 90 tisíci pak tvořil více než 70 procent. Levné byty s cenou do 60 tisíc korun za m2 se již prakticky neprodávají. Ještě před dvěma roky představovaly byty nad 60 tisíc jen 28 procent prodeje. Nutno ovšem dodat, že v té době byly v nabídce i byty společnosti Ekospol, které ale poté nebyly postaveny a rezervační smlouvy na ně byly klientům zrušeny.


(18. 12. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Reality v ČR: Růst poptávky zatím trvá

Realitám se v ČR daří. Ceny bytů výrazně rostou téměř ve všech městech Česka a velký zájem je i o...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3655)