O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Puncovní úřad: Kontroly prodejců drahých kovů pokračují

Na evropský trh se dostávají i padělky z Asie, které podle odborníků často obsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium. Neopuncované šperky se tak mohou stát i zdrojem zdravotních problémů. Puncovní úřad tak bude podle Ministerstva průmyslu a obchodu bude pokračovat ve zvýšených kontrolách prodejců drahých kovů.

V rámci koncepce Ministerstva průmyslu a obchodu "Boj proti nekalým obchodním praktikám" uskutečnil Puncovní úřad v jednom z minulých týdnů velkou kontrolní akci v Karlových Varech. Její výsledky ukázaly v mnoha případech porušování platné legislativy, především puncovního zákona. Alarmující výsledky měla i předvánoční kontrola elektronických provozoven v závěru minulého roku.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka proto bude zvýšená kontrolní činnost Puncovního úřadu pokračovat i nadále. "Puncovní úřad dnes registruje přibližně 13 200 subjektů, zabývajících se prodejem drahých kovů. Z nich je skutečně aktivních asi 8 000 subjektů. Významně ale přibývá elektronických provozoven zabývajících se prodejem drahých kovů na internetu. Kontrolní akce ukázaly, že problémy mají jak kamenné obchody, tak především elektronické provozovny. Nejčastějšími pochybeními je klamavé značení, kdy šperky vydávané za zlato nebo stříbro jsou ve skutečnosti vyrobeny z obecného kovu — olova, cínu, mosazi či kadmia, takže dochází i k ohrožení zdraví zákazníků. Roste i počet elektronických prodejců, kteří se u Puncovního úřadu neregistrují. Ti zase velmi často nevydávají povinné doklady o uvedení druhu kovu, jeho ryzosti nebo o hmotnosti šperku. Puncovní úřad proto do konce roku ještě zvýší své kontrolní aktivity a bude se zaměřovat nejen na klasické kamenné obchody," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Podle informací ředitele Odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu Josefa Šťastného patří mezi rizikové především nákupy neopuncovaných šperků a nákupy u elektronických prodejců, kteří nejsou u Puncovního úřadu registrováni.

Obchod se šperky

"Obchod se šperky u nás představuje byznys v řádu miliard korun ročně. Upozorňujeme proto zákazníky, aby byli při nákupech obezřetní, nechali si doložit doklady o druhu kovu, jeho ryzosti a hmotnosti a řídili se tím, zda je šperk označen puncovní značkou. Při nákupech na internetu doporučujeme, aby se řídili i tím, zda je prodejce registrován u Puncovního úřadu. Všechny potřebné informace získají na našich webových stránkách www.puncovniurad.cz. Při pochybnostech ať se obrátí na náš úřad, který je připraven provést případnou odbornou analýzu šperku a pomoci zákazníkovi v jeho problémech," doplnil ředitel Odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný.


(21. 8. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2006)