O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Průzkum: Platy top manažerů v Praze jsou záviděníhodné

Hlavní města zemí střední a východní Evropy jsou v posledních desetiletích velkým lákadlem pro zahraniční investice. Mezinárodní i lokální firmy nabízejí v metropolích šikovným lidem zpravidla vyšší platy než je průměr v dané zemi. V zemích CEE jsou ale značné rozdíly v odměňování vrcholových manažerů. Známe detaily.

Mezinárodní průzkum platů Paylab, který v ČR zastupuje značka Platy.cz, v září 2016 analyzoval platy vrcholového managementu v 9 zemích regionu za posledních 12 měsíců. Zjistil, že nejvyšší cifry na výplatní pásce najdou manažeři v Praze a v Bratislavě. Naopak nejnižší výdělky mají lidé ve vedoucích pozicích v pobaltských zemích.

„Pracovat v hlavním městě je vždy výhodnější. V rámci zemí sledovaných v rámci průzkumu Paylab zaměstnanci nejvíce vydělávají v Bratislavě, kde se průměrná hrubá mzda pohybuje na úrovni 1400 euro. Slovensko má také ze sledovaných zemí největší, až 20% rozdíl mezi průměrnou mzdou v dané zemi a v hlavním městě. Výrazné rozdíly jsou i v České republice, Chorvatsku, Maďarsku i v Bosně a Hercegovině, kde zaměstnanci v hlavním městě vydělávají o 15 až 18 % víc než je průměr v dané zemi,“ prozrazuje Zuzana Lincová ze společnosti Profesia, pod kterou portál Platy.cz spadá.

Nejmenší rozdíly mají hlavní města pobaltských zemí Tallinn, Riga a Vilnius, kde se vydělává jen o 7 % více než je republikový průměr. V srbském Bělehradě jsou platy oproti průměru o desetinu vyšší. Právě Bělehrad se ocitl na konci žebříčku sledovaných hlavních měst, lidé zde vydělávají průměrně 736 euro hrubého.

Průzkum platů manažerů

Průzkum sledoval průměr mezd vrcholových manažerů ze všech typů společností, ať už z pohledu velikosti firmy nebo odvětví, v platech jsou započítané i případné odměny a bonusy. Mezi sledovanými zeměmi nejvíce vydělávají šéfové v Praze, kde je průměrná hrubá výše jejich mzdy 3980 eur, což je skoro trojnásobek průměrného výdělku v Praze.

V České republice jsou ze sledovaných států největší rozdíly mezi průměrnými platy v hlavním městě a výplatou top manažerů. V těsném závěsu je Bratislava s manažerským platem 3702 eur, což je 2,6krát více než průměr ve městě. Třetí metropolí v pořadí je Záhřeb, s průměrem 3131 eur, přičemž toto město skončilo v žebříčku nejvýše ze sledovaných balkánských zemí. Čtvrtá příčka patří Budapešti se 3036 eury.

Nejméně najdou na výplatní pásce vedoucí pracovníci v litevském Vilniusu, kde je průměr jen 1567 eur. O něco lépe jsou na tom kolegové v lotyšské Rize, kde je vrcholový management odměňovaný v průměru 1610 eury. Z pobaltských hlavních měst se nejvíce vydělává v estonském Tallinnu, kde top manažeři dostávají v průměru 2010 eur. Zajímavé je, že v pobaltských zemích jsou nejmenší vertikální rozdíly mezi průměrným platem ve městě a výdělkem top managementu. Plat vedení se rovná v průměru jen 1,7násobku průměrné mzdy ve městě. Pro porovnání: na Balkáně ve městech Záhřeb, Sarajevo a Bělehrad vydělávají top manažeři přibližně 2,5 násobek průměru. Nejvíce, až trojnásobek oproti průměru, vykazuje porovnání v Praze.


(21. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2866)