Více než polovina Čechů žije v současné době ve vztahu. A k partnerskému soužití patří i otázka financí. Téměř polovina českých párů má společný účet (46 procent) a také si společně spoří (45 procent). Více jak třetina z nich plánuje utratit společné úspory za dovolenou (38 procent), na druhém místě je pak rekonstrukce bytu či domu (37 procent). I přesto, že Čechy nejvíce láká utratit nastřádané prostředky za rekreaci, zadlužit by se kvůli ní rozhodně nechtěli. Půjčit si peníze na její pořízení by byla ochotná pouze 2 procenta populace. Plyne to z průzkumu Poštovní spořitelny.
Většina českých párů si pravidelně spoří. Peníze na společnou dovolenou si stranou odkládá 38 procent párů. Dalších 37 procent šetří na rekonstrukci bydlení a 32 procent spoří svým dětem. Vlastní automobil by si z úspor chtělo pořídit 26 procent párů a jen 17 procent dotázaných šetří na vlastní bydlení.
„Fenomén spoření v páru, který nám průzkum ukázal, je přinejmenším zajímavý. To, že si velká část Čechů spoří dokonce i společně se svými partnery, potvrzuje, že jsme cílevědomí a našetřit si umíme. Horší je to ale v případě finančních rezerv. Nejnovější data nám ukázala, že finanční rezervu alespoň ve výši čtvrtletního příjmu má jen polovina Čechů. Celá čtvrtina naopak nemá úspory žádné,“ komentuje výsledky průzkumu ředitel Poštovní spořitelny Přemysl Hanzelka.
Co se týče finančních rezerv na horší časy, tak alespoň část svých příjmů si pro „strýčka příhodu“ odkládají jen tři pětiny českých párů. Ve větší míře spoléhají na finanční pomoc svého okolí mladí lidé – finanční rezervu si tvoří pouhých 29 procent párů ve věku 18 až 34 let. Naopak starší lidé si šetří bez konkrétního účelu mnohem častěji.
„Pokud spolu partneři plánují společný život, měli by určitě jít dále a překročit hranici společného šetření na dovolenou. Když s partnerem bydlíte, společná finanční rezerva je základem dobře fungující domácnosti. A pokud budete chtít společné peníze zhodnotit, ideální je využít investice. V současné době díky nim získáte zajímavější zhodnocení finančních prostředků, než je tomu dnes u běžného či spořicího účtu, a to i v případě těch nejméně rizikových investic. Investování v páru má navíc jednu velkou výhodu. Počáteční obavy z investování, které na vás mohou přijít, ve dvou snadno překonáte. A naopak výsledná radost z dobře zhodnocených úspor bude díky vzájemnému sdílení dvojnásobná,“ radí Hanzelka.
Zatímco ve využívání svých úspor mají české páry z pohledu finančníků ještě mezery, k půjčkám přistupují obezřetně. Jen ve 2 procentech případů by si partneři byli ochotni půjčit na dovolenou, ve stejných 2 procentech případů by si vzali úvěr kvůli vánočním dárkům. Češi jsou obecně méně ochotní si půjčovat i na auto nebo rekonstrukci domácnosti. Taková půjčka je přijatelná jen pro 40 procent respondentů.