O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Průzkum: Češi a investice

Část Čechů sice má o možnostech investování dobré povědomí, ani zdaleka si ale nejsou jisti ve správném a objektivním vyhodnocení potenciálních výnosů nebo všech rizik. Plyne to z průzkumu agentury Ipsos v rámci analytického projektu Cyrrus investiční (r)evoluce 2020.

Přístup k investování se podle zástupců firmy výrazně zjednodušil. Roli hrají všudypřítomné reklamy a „uchvacující“ příběhy o téměř zázračném zbohatnutí. Otázkou pro mnohé (především začínající) investory zůstává, jak se aktuálně v té spoustě nabídek vyznat a nenaletět?

Většina Čechů má podle průzkumu co se týče investování poměrně reálné požadavky na zisk a zhodnocení. Závěry průzkumu mluví jasně – od investic 38,6 % Čechů očekává ochranu úspor před inflací, další třetina populace (33,3 %) si myslí, že je reálné dosáhnout výnosu od 3 % do 5,99 %. I přes tato deklarovaná realistická očekávání stále mnoho lidí naletí na sliby o výnosech v nízkých desítkách procent nebo vyšších. Pravděpodobně jde o důsledek reklamy a „zaručených tipů“ od odborníků na sociálních sítích.

Začínající investor by si podle odborníků měl dát pozor, sliby o výdělku v řádu desítek procent jsou ve většině případů pouze manipulativní rétorika. V průzkumu proto padly otázky i na to, nakolik si lidé myslí, že lze investováním dosáhnout finanční nezávislosti a stabilního pasivního příjmu. Téměř polovina populace (43 %) je přesvědčena, že to je možné. Odpověď na tuto otázku je pak silně ovlivněna věkem respondenta – čím mladší respondent, tím větší optimista.

Mnoho začínajících investorů netuší

Mnoho začínajících investorů ale netuší, jaký výnos je realistické očekávat. Obecně lze říci, že s vyšším příslibem zisku roste také riziko. Státní dluhopisy, které jsou považovány za nejbezpečnější, nesou výnos maximálně do 3 % ročně a aktuálně tak s výjimkou tzv. speciálního protiinflačního dluhopisu nepokryjí ani právě inflaci. U korporátních dluhopisů je reálné očekávat zisk 3,5–6,5 % ročně, cokoliv nad tuto hranici už je podle odborníků rizikové.

V případě akcií se reálné, a tedy dosažitelné zhodnocení může dle odborníků Cyrrus pohybovat v rozmezí 5–10 % ročně. Pozor, zejména u investic do akcií ale platí, že skutečné zhodnocení se projeví až v čase, a je tak dobré nechat pár let investované peníze pracovat. Především v případě slibů rychlého zisku za velmi krátký čas by měli být zejména začínající investoři obezřetní. Například investice do akcií nebo kryptoměn mohou lákat, a dokonce i skutečně přinést zajímavé zhodnocení v kratším čase. Rozhodně to ale není běžné.

V tomto ohledu lze dle odborníků doporučit například investice do cenných papírů, které jsou aktivně spravovány investičními společnostmi s dostatečným know-how. Díky tomu, že firma v oboru působí dlouho a má zkušenosti se správou různých portfolií, vybírá opravdu jen ty zajímavé příležitosti. Veškerou práci s výběrem podkladů a aktivní správou udělají odborníci tzv. na klíč a investor-laik se může těšit z konečného výsledku.


(19. 2. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5791)