O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Průmysl verze 4.0 - výroba budoucnosti

Jedním ze způsobů, jak přilákat pozornost k vlastním vizím, je, jak známo, jejich přitažlivé pojmenování. I proto zřejmě autoři vize inovací ve výrobě označili svou studii Průmysl 4.0. Za pozornost ale jejich materiál stojí nejen pro svůj název.

Číslo 4.0 v názvu studie, placené, mimochodem, německou vládou, odkazuje podle autorů z Gartneru na dosavadní etapy vývoje: na stroje poháněné vodou a později párou, masovou produkci a automatizaci s využitím IT a robotiky. Základním konceptem průmyslu 4.0 je pak vzájemné propojení integrovaných řídicích systémů strojů a spojení s dalšími prvky chytrých továren, včetně složek orientovaných na byznys.

Vize průmyslu verze 4.0 zahrnuje řadu technologií, o nichž se dnes mluví - a především pak internet věcí, tedy internet, v němž je zapojeno množství malých automatických zařízení poskytujících informace o výrobě, zákaznících, dopravě apod. Samozřejmou součástí je napojení na řešení e-byznysu, tedy například na e-shopy, nebo třeba využití cloudu (kterému se, mimochodem, věnujeme v našem novém speciálu).

Podle svých autorů vize Průmysl 4.0 začíná u výroby, ale projeví se i v dalších segmentech, včetně infrastruktury tzv. chytrých měst. Výsledkem by měla být inteligentní propojená infrastruktura, díky níž bude snadné nejen vyrábět, ale třeba také dopravovat cokoli (a kohokoli) ve správný okamžik na správné místo.

Může to znít jako vize vzdálené budoucnosti, ale když se podíváme, jak se díky internetu změnily v posledních deseti letech naše zvyklosti – od přijímání zpráv po nákupy nebo vyřizování plateb, nebo jak rychle pokračuje vývoj na poli automaticky se řídících automobilů (a nejde jen o ty od Google), je dost dobře možné, že ona daleká budoucnost, nebo alespoň její zásadní část, přijde dříve, než ji čekáte.

A v tom lepším případě i díky vašim aktivitám.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(8. 6. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1884)