O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Průměrná výše hypotéky: V posledních letech výrazně klesá

Průměrná výše nové hypotéky, kterou si dnes obyvatelé ČR berou na nové byty, je výrazně nižší než před pěti lety. Domácnosti jsou zřejmě v důsledku ekonomické recese mnohem opatrnější při svém zadlužování. Developeři na takto změněné chování poptávky v posledních letech reagují, například nabídkou bytů v takzvaných superlevných projektech či výstavbou bytů s optimalizovanými dispozicemi.


V letech 2011 až 2013 činila průměrná výše hypotéky přesně 1 684 352 korun. Vyplývá to z analýzy téměř sedmi set skutečných kupujících, kteří ve zmíněném období koupili u společnosti Ekospol (od které pocházejí i výše zmíněné údaje) byt. Průměrná výše hypotéky se tak vrací k úrovni roku 2007, kdy činila 1 523 000 korun. Mezitím však zaznamenala poměrně výrazný růst, když v roce 2009 dosáhla 2 197 000 korun.

„Lidé jsou v důsledku ekonomické recese opatrnější. Pořizují-li nemovitost, nechtějí už se zadlužovat tolik jako dříve,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. „Z krize si také odnesli určité ponaučení a kladou nyní ještě větší důraz než před ní na cenovou výhodnost. To je důvod, proč pozorujeme silnou poptávku po takzvaných superlevných projektech, tedy bytech do 45 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. Zde se realizuje většina skutečné poptávky,“ doplňuje Korec.

Silnou poptávku dnes podle Korce developeři registrují zejména v případě velkých projektů se stovkami bytů, které jsou o několik desítek procent levnější než celopražský průměr.

Zmenšování bytů, optimalizace dispozic

Kromě nabídky superlevných projektů vychází developeři poptávce vstříc i zmenšováním průměrné velikosti bytů. Trend zmenšování výměr se snaží vyhovět požadavkům kupujících, kteří s příchodem recese začali mnohem více srovnávat a zvažovat, do jakých bytů investují své peníze. Pokud mají platit za plochu, pak prý chtějí, aby tato plocha byla efektivně využitelná. Jedná se o takzvanou optimalizaci dispozic. Typicky se zmenšují chodby, zádveří, koupelny, dále se developeři snaží vyhýbat atypickým půdorysům, ostrým či tupým úhlům místností. Obývací pokoje a ložnice se příliš nezmenšují a ani zmenšovat nebudou, snad vyjma pracoven.

Z dat společnosti Ekospol také plyne, že lidé nejčastěji hypotékou financují 80 až 89 procent kupní ceny nemovitosti. Časté jsou také úvěry na bydlení pokrývající 90 až 100 procent ceny nemovitosti.


(19. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(847)