O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Průměrná nástupní mzda vzrostla nejvíce finančním manažerům, hodně si polepšili i zedníci

Mezi profese, které mohly v říjnu získat vyšší průměrnou nástupní odměnu, patřili zedníci. Firmy jim nabídly až o 17 tisíc korun vyšší platy než v září. O průměrných 4 800 Kč se zvedly rovněž nástupní odměny instalatérů a topenářů. Z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v říjnu přes 25 tisíc pracovních pozic, vyplývá i nárůst nástupních odměn pro finanční manažery, poradce a makléře.

Data pracovního portálu JenPráce.cz ukazují, že průměrná nástupní nabízená odměna vzrostla v říjnu nejvíce finančním manažerům. Firmy lákaly manažery schopné vést ekonomická oddělení na nástupní platy o téměř 30 500 korun vyšší, než tomu bylo v uplynulém měsíci. Stejně tak si mohli polepšit i finanční poradci, pojišťovací poradci či pojišťovací makléři. „Za zvýšením průměrné nástupní odměny u finančních poradců stojí vstup společnosti Sirius Finance, která nabízí nadprůměrné odměny v oboru,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. Za vyšší průměrnou nástupní odměnu nastupovali v říjnu nejenom finanční poradci, ale také zedníci. Firmy jim nabízely o 17 tisíc korun vyšší nástupní platy než v září. „Začátek topné sezóny zvedl tradičně také poptávku po instalatérech a topenářích. Firmy jim nabídly průměrné nástupní odměny o necelých 5 tisíc korun vyšší než v září,“ dodala Anna Kevorkyan.

Finanční bonusy a prémie si udržely pozici nejčastěji nabízeného benefitu

V říjnu se opakovala situace z předchozího měsíce, kdy finanční bonusy a prémie převálcovaly s 9,3 % dlouhodobě nejnabízenější benefit v podobě příspěvku na stravování. Před tímto benefitem se pak dokonce umístily ještě i tzv. dovolené navíc s 9 %. Příspěvek na stravování tak v říjnu skončil až na pomyslné třetí příčce s 8,9 %. „Zdá se, že finanční bonusy a prémie by ve struktuře nabízených zaměstnaneckých benefitů mohly hrát prim dlouhodobě. V době drahoty je to hlavní motivační nástroj pro zaměstnavatele,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů. Mezi top 5 nabízených benefitů se v říjnu dostalo ještě přátelské prostředí a příspěvek na spoření / pojištění (obě s 5,6 %).

Dělnické profese tvořily 8,3 procent celkové nabídky

Co se týká profesí, v říjnu připadlo 8,3 % nabídek na dělnické profese, 4 % na operátory výroby, na prodavače/prodavačku 3,9 %, na obsluhu strojů a pokladní shodně 2,9 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání. V říjnu stačilo u 33,7 % nabízených pozic základní vzdělání. 32,5 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 30 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 3,8 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Praha nabídla 16,7 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v říjnu tradičně na Prahu, a to 16,7 %. Na druhém místě byl Středočeský kraj s 12,2 % následovaný Moravskoslezským krajem s 12,1 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,3 %), Libereckém kraji (3,2 %) a Královéhradeckém kraji (3,5 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 26,2 % nabídek. Jihomoravský kraj pak nabízel 11,7 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 10,1 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,6 %), Liberecký kraj (3,4 %) a Pardubický kraj (3,4 %).

Poměr nabízených brigád v říjnu činil 9 procent

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 91,2 % nabízených pracovních nabídek připadalo v říjnu na hlavní pracovní poměr a 8,8 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Loni v říjnu činil poměr brigád 11,4 procent.


(27. 12. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7033)