O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Prodeje nových bytů v Praze se velmi pomalu odráží ode dna

Pražský trh s novými byty, který v loňském roce propadl nejhlouběji v historii jeho monitoringu, se nejspíš pomalu odráží ode dna. Prodeje nových bytů v první letošním čtvrtletí v porovnání s posledním kvartálem loňského roku vzrostly o pětinu. Developeři v hlavním městě během prvních třech měsíců letošního roku prodali celkem 540 nových bytů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to však představuje takřka třetinový pokles (-30,77 procenta).

Prodeje zůstávají nejhorší za posledních minimálně dvacet let. Vyplývá to z analýz společnosti Ekospol.

První čtvrtletí letošního roku je z pohledu prodejů nových bytů třetí nejhorší čtvrtletí v historii monitoringu trhu, hned po loňském třetím a čtvrtém kvartálu. „Pražský realitní trh se pomalu vzpamatovává z loňského nejhoršího roku v historii. Kombinace historicky nejdražších a špatně dostupných hypoték, rekordně vysoké dvouciferné inflace a celkově obav z ekonomického vývoje srazily prodeje nových bytů v Praze na kolena. Za celý loňský rok se prodalo jen tolik bytů, co za jediné nejúspěšnější čtvrtletí. Nyní se zdá, že by se situace mohla pomalu změnit,“ tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Podle něj se zásadně změnila struktura kupujících, trh ze dna nyní táhnou hlavně investoři. „Klienty nakupující byty v pro vlastní bydlení prakticky vytlačili lidé, kteří v nových bytech oprávněně hledají bezpečné zajištění proti inflaci. I při její současné dvouciferné výši se investice do nemovitostí vyplatí, protože zhodnocení nemovitostí inflaci ve střednědobém horizontu překonává. Devět z deseti kupců nyní tvoří právě tito investoři,“ zdůrazňuje Korec.

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace v minulém roce pražský rezidenční trh zásadně zasáhly. Za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě loni propadly o 63 procent. Zájem o nové byty byl přitom v Praze ještě předloni velmi vysoký. Za celý rok 2021 developeři prodali celkem 6450 bytů, tedy dvaapůlkrát více než loni. Zároveň to je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší číslo od roku 2016. Zvláště silné bylo předloňské druhé čtvrtletí, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celou dobu, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje.

Zdražování nových bytů se prakticky zastavilo

Ceny nových bytů na pražském trhu, které v posledních letech rostly dvouciferným číslem, pravděpodobně dosáhly svého vrcholu. Metr čtvereční nového bytu na konci prvního čtvrtletí letošního roku vyšel na 147 750 korun, což je jen o 700 korun (0,476 procenta) více než na konci minulého roku. Pětapadesátimetrový byt tak nyní vyjde na 8,13 milionu korun.

„Po jednoprocentním mezikvartálním zdražení na konci loňského roku tu máme ještě nižší nárůst cen. Dá se tedy říci, že jsme dosáhli vrcholu a ceny nových bytů na pražském trhu budou stagnovat. Pokračující zdražování stavebních prací a materiálu, jejichž ceny stále rostou v průměru o deset procent, však jakémukoliv zlevňování nových bytů stále brání. Překážkou je také složitý povolovací proces, který zahájení výstavby neúměrně oddaluje a prodražuje. Nic na tom v nejbližší době nezmění ani nedávno schválená novela stavebního zákona, která by měla získávání stavebního povolení výrazně urychlit. Vliv nové legislativy se totiž projeví až s větším odstupem,“ tvrdí Korec.

Zkušenosti z trhu ovšem ukazují, že několik developerů již nabídlo na byty slevové akce. Vyšší ceny vstupů totiž nutně neznamenají, že není kam zlevňovat. Vzhledem k tomu, jak veřejná správa léta dusí novou výstavbu, na trh se v minulosti dostávalo relativně velmi málo bytů a developeři si tak výrazně navýšili marže - mnohdy vysoko nad jakoukoli přijatelnou míru na normálně fungujícím trhu.

Dostupných bytů zůstává v cenících developerů více

Kupující mají nyní lepší možnost výběru, počet dostupných nových bytů v cenících developerů se zásadně zvýšil na jedny z nejvyšších hodnot v historii monitoringu. Oproti konci roku 2021 si mohou zájemci vybírat z dvakrát většího počtu dostupných bytů.


(31. 5. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6911)