O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Prodeje nových bytů rostou již tři čtvrtletí v řadě, nejvíce se prodává v Praze 9

Prodeje nových bytů v Praze rostou už tři čtvrtletí po sobě. V tom posledním jich nového vlastníka našlo 1.050, což je téměř dvakrát více než ve stejném období loni. Celkem se zatím od začátku roku prodalo 2.700 bytů, necelá třetina z nich v Praze 9. Dají se tam totiž pořídit i o třetinu levněji, než je v metropoli běžné. Upozorňuje na to společnost Central Group.

Prodeje nových bytů v Praze se v loňském roce výrazně propadly zejména kvůli zdražení a zhoršení dostupnosti hypoték, nepříznivé ekonomické situaci a velké míře nejistoty spojené s válkou na Ukrajině. V letošním roce je již situace o poznání lepší. Za první tři čtvrtletí se v hlavním městě prodalo 2.700 bytů, což je sice stále výrazně méně, než bývalo zvykem, poptávka ale roste již tři čtvrtletí v řadě. V tom posledním se jich prodalo dokonce téměř dvakrát tolik (1.050 bytů, meziročně + 91 %) než ve stejném období před rokem.

„Dříve se v Praze prodávalo v průměru okolo 1.500 nových bytů za čtvrtletí. Stále jsme tedy zhruba o třetinu níže, než bývalo zvykem. Zájem o byty ale už od začátku roku výrazně roste. Podstatnou roli v tom hrají různé prodejní pobídky a marketingové bonusy,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Nejvíce se letos prodává v Praze 9

Nejvíce bytů se letos zatím prodalo v Praze 9. Na tento městský obvod připadá téměř 30 % ze všech prodaných bytů, a to zejména díky cenám, které jsou nejnižší v metropoli. Například projekty Central Group, Tesla Hloubětín a Harfa Living, se aktuálně prodávají za 130, respektive 115 tisíc Kč / m², zatímco průměr trhu činí 150.437 Kč / m². I proto oba tyto projekty patří mezi nejprodávanější v celé metropoli.

Naopak úplné minimum bytů se prodalo v centru města, kde je jednak nejmenší výběr, ale také nejvyšší ceny - průměrná nabídková cena bytů v Praze 1 je 251 tis. Kč / m², v Praze 2 je to 199 tis. Kč / m². Od začátku roku se v těchto dvou obvodech prodalo dohromady pouhých 45 bytů. To je zhruba tolik, kolik se v této části metropole dříve běžně prodalo za jedno čtvrtletí.

Pokles úrokových sazeb prý přinese nový prodejní boom

Trend mírně rostoucího zájmu o nové byty by měl pokračovat i do konce roku. Letos by se tak celkový počet prodaných nových bytů v Praze mohl pohybovat okolo 4 tisícovek. Výraznější růst poptávky ale přinese až podstatnější pokles úrokových sazeb hypoték, ke kterému by mohlo dojít už v příštím roce.

„Česká národní banka na svém posledním jednání sice ještě ponechala úrokové sazby beze změn, zároveň ale zveřejnila novou prognózu, která již ke konci příštího roku předpovídá základní sazbu ve výši 3,4 % ročně. Hypotéky by tedy už v příštím roce měly výrazně zlevnit, což přinese ještě podstatnější nárůst zájmu o koupi bytu. Otázkou jen je, jestli bude co kupovat. Na trh se totiž především kvůli vysokým cenám stavebních dodávek dostává výrazně méně bytů než dříve,“ uzavírá Tomášková.


(20. 12. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7043)