Zájem o klenoty s přírodními diamanty roste. Podle společnosti Alrosa, největšího světového těžaře diamantů, globální prodeje v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 7 %. Evropští klenotníci zaznamenali nárůst tržeb o 14 %. Největší české klenotnictví ALO diamonds zase hlásí za letošní první čtvrtletí 24% meziroční nárůst prodejů šperků, z nichž je většina diamantových. Důvodem je především rostoucí obliba investičních klenotů.
Prodeje šperků s diamanty podle Alrosy v Severní Americe (USA a Kanada) vzrostly o 5 %. Tento region se přitom v roce 2017 podílel na celosvětových prodejích více než z poloviny (53 %). Prodeje v Asii a Tichomoří, které vloni tvořily 20% celosvětový podíl, vzrostly o 11 %. A to především díky Číně, Hongkongu a Jižní Koreji, kde za větším odbytem stál zvýšený výskyt turistů. Prodeje v Indii zůstaly zhruba na stejné úrovni, zatímco tržby v Evropě měřené americkým dolarem meziročně vzrostly o 14 %, zejména díky posilujícímu euru. Prodeje v Japonsku vzrostly o 7 %. Údaje Alrosa zveřejnila na základě informací od prodejců a národních statistik.
Nálada v diamantovém průmyslu je optimistická jak na straně těžařů, tak i analytiků a klenotníků. „Důvodem je v první řadě skutečnost, že minulý rok se na celém světě zobchodovaly diamantové šperky v hodnotě 82 miliard dolarů, což je doposud historicky nejvyšší hodnota. Dalším důvodem jsou nejpozitivnější ekonomická očekávání analytiků na čínském trhu za posledních 20 let ,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který s diamanty na světových burzách obchoduje již déle než 20 let, a dodává: „K Číně, která je po Spojených státech druhým největším odbytištěm klenotů s diamanty, upírají pozornost všichni velcí obchodníci s diamanty. Posilující střední třída zde šperky nakupuje stále více a tento trend by zde měl v nadcházejících letech pozitivně ovlivňovat celkový odbyt. Podobná situace je i v Indii.“
Zřejmě největší české klenotnictví ALO diamonds, které je zároveň největším tuzemským prodejcem diamantových klenotů, zaznamenalo v prvním čtvrtletí tohoto roku nárůst tržeb za šperky o 24 % oproti stejnému období minulého roku. „Za zvýšenými prodeji šperků stojí hlavně nákupy klenotů za účelem dlouhodobé investice. Zejména právě diamantů, protože klasické investiční nástroje velkou část Čechů zklamaly. Výhodou nejvzácnějších přírodních kamenů je, že jejich hodnota dlouhodobě roste, protože jejich množství je na naší planetě omezené a hledání nových nalezišť je velmi obtížné,“ dodává Ryšavý.