Je známo, že sortiment textilních výrobků je Českou obchodní inspekcí sledován průběžně a dlouhodobě. Důvodem je, že inspektoři opakovaně zjišťují, že prodávající trvale porušují informační povinnosti o výrobcích, zejména nedostatečně informují spotřebitele o materiálovém složení textilních výrobků, způsobu údržby a dalších informacích, které jsou pro jejich správné užívání a údržbu nezbytné. Nejinak tomu bylo ani v posledním sledovaném období.
V průběhu 2. čtvrtletí 2014 prokázali inspektoři nedostatky v 58,1 % kontrol a zákaz prodeje byl vydán na téměř 5000 kusů výrobků v hodnotě přesahující půl milionu Kč. „Spotřebitelé by si měli ve vlastním zájmu při nákupu textilního zboží ověřit, z jakého materiálu je vyrobeno, jak se udržuje, a na základě toho se rozhodnout, zda je výrobek vhodný pro zamýšlené použití. Kupovat textilní výrobky bez těchto symbolů znamená pro spotřebitele riziko – mohou je nesprávnou údržbou zničit, a alergikům zase může způsobit potíže neoznačený výrobek z materiálu, na který jsou citliví, “ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.
V rámci akce zaměřené na značení textilu zkontrolovali inspektoři ČOI v období od 1. 4. do 30. 6. 2014 celkem 608 prodejních míst se sortimentem textilních výrobků. Porušení obecně závazných právních předpisů zjistili v 353 případech (tj. 58,1 %).
Nejčastěji porušily kontrolované subjekty zákon o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.), a to celkem v 513 případech. Ve 14 případech nebyla prodávajícími dodržena ustanovení zákona o České obchodní inspekci (zák. č. 64/1986 Sb.), porušení ostatních předpisů v dozorové pravomoci ČOI bylo při kontrolách značení textilu zjištěno v 67 případech.
Porušení povinností informovat spotřebitele o výrobku (ust. §§ 9, 10 a 11) bylo zjištěno v 198 případech. Jak:
Zákaz prodeje do doby zjednání nápravy byl vydán na 4793 ks výrobků v celkové hodnotě 585 144 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh stanovené zvláštními předpisy. Dále uložili inspektoři zákaz používání 20 kusů měřidel bez platného úředního ověření (tj. měřidel neodpovídajících obecně závazným právním předpisům, technickým normám, jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu).
Za zjištěné nedostatky uložily jednotlivé inspektoráty celkem 223 pokut v hodnotě 379 500 Kč, další kontroly nebo řízení o uložení pokuty nebyla v hodnoceném období ukončena.