O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Prodej obuvi: Značení je často nedostatečné, ceny zavádějící

Povinnost značit obuv kromě standardních údajů o výrobci či rozměru také symboly o materiálech použitých v hlavních částech obuvi, tj. o materiálu vrchu, podšívky a stélky, jakož i podešve, stanoví prováděcí vyhláška k zákonu o ochraně spotřebitele. Jak ale potvrzují výsledky specializované kontrolní akce na značení obuvi a nedostatky zjištěné Českou obchodní inspekcí v jejím průběhu, část prodávajících si s dodržováním zákonných požadavků starosti nedělá. Jak kontroly ČOI dopadly?

V průběhu 337 kontrol prodejních míst se sortimentem obuvi zjistili podle zprávy ČOI inspektoři nedostatky v polovině z nich. Nejčastěji se setkali s porušením informačních povinností. Prodávající řádně neinformovali spotřebitele o vlastnostech obuvi, správném způsobu užívání, použitých materiálech a často ani o ceně. Nevydání dokladu o koupi pak může spotřebiteli při zjištění vady zkomplikovat uplatnění práv, např. reklamaci vady. Na nevyhovující výrobky byly vydány zákazy prodeje, za zjištěné nedostatky byly uloženy pokuty a Česká obchodní inspekce bude v průběžných kontrolách prodeje obuvi i nadále pokračovat.

V období od 1. 1. do 31. 3. 2014 bylo podle ČOI zkontrolováno celkem 337 prodejních míst se sortimentem obuvi, při nichž byly ověřovány podmínky prodeje těchto výrobků i dalšího spotřebního zboží. Inspektoři se zaměřili zejména na dodržování informačních povinností při prodeji obuvi, včetně požadavků na její značení, tj. symbolů materiálového složení jejích hlavních částí. Z celkového počtu 337 provedených kontrol bylo zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů při 172 kontrolách (51 %).

Zjištěné nedostatky při prodeji obuvi

V hodnoceném období bylo podle ČOI nejčastěji zjištěno porušení některého ustanovení zákona o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.). U kontrolovaného sortimentu se jednalo hlavně o nesplnění povinnosti prodávajícího řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávané obuvi, způsobu jejího použití a údržby, což je závažné porušení zejména v případě prodeje obuvi označované jako „vysoce módní“. Dalším nedostatkem byla nabídka výrobků bez označení údaji o výrobci, dovozci popřípadě dodavateli, a také nezajištění značení obuvi údaji o materiálech použitých v jejích hlavních částech. Dalším porušením bylo neposkytování informací o ceně prodávaných výrobků a nedodržování zásad poctivosti prodeje, které inspektoři zjistili jak u sortimentu obuvi, tak i u jiných nabízených výrobků.

Nejčastější porušení zákona o ochraně spotřebitele:

  •  informační povinnosti (§§ 9, 10 a 11) – 127 případů
  •  neseznámení s cenou (§ 12) – 53 zjištění
  •  poctivost prodeje (§ 3) – 22 porušení
  •  nedostatky související s reklamačním řízením (§ 13 a § 19) – 20 zjištění
  •  neúplný doklad o koupi/nevydání dokladu o koupi (§ 16) – 14 případů
  •  klamavé obchodní praktiky, včetně 5 případů nabídky/prodeje padělků (§ 5) – 12 zjištění.

Porušení jiných právních předpisů bylo v rámci kontrol obuvi zjištěno v 33 případech.

V průběhu kontrolní akce se zaměřením na obuv vydali inspektoři zákaz prodeje na 2711 kusů výrobků v celkové hodnotě 410 897,20 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh. Výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví zabrali inspektoři v 5 případech. Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce v daném období uloženo pravomocně 97 pokut v celkové hodnotě 121 000 Kč.


(16. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1105)