O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Prodej Mall.cz a Heureka.cz skupině Rockaway: Čekejte změny

Českým internetem proběhla zpráva, že investiční skupina Rockaway kupuje za více než 5 miliard korun zřejmě druhý největší e-shop v ČR, Mall.cz, a současně srovnávač cen Heureka.cz. Připomeňme, že skupina Rockaway letos již koupila významný podíl v e-shopu s elektronikou CZC.cz. Co to bude znamenat pro budoucnost české e-komerce?

Podle analytiků Grand Thorton je prodej e-shopu Mall.cz a cenového srovnávače Heureka.cz dalším logický projevem probíhající konsolidace trhu e-commerce v ČR, kterou táhne několik silných ekonomických subjektů s velkým investičním apetitem. "Zvýšenou investiční aktivitu na trhu v poslední době přímo vnímáme i u našich klientů. Konsolidace trhu bude určitě dále pokračovat, neboť na trhu stále zůstává několik zajímavých akvizičních cílů. Jejich počet a atraktivita bude ovšem logicky velmi rychle klesat, protože český e-commerce trh je v porovnání s globálním poměrně malý a reálnou ekonomickou hodnotu zde má nevelké množství společností. Proto očekáváme, že proces konsolidace bude dále akcelerovat," uvádí komentář Grand Thorton.

Co konkrétně bude transakce znamenat pro Netreatil Holding a Heureku? Odpověď podle Grand Thorton zní, že v krátkodobém horizontu nic zásadního. Autonomie jednotlivých projektů v rámci ECH je poměrně vysoká již dnes. Navíc Netretail Holding a Heureka do tohoto holdingu ani přímo spadat nebudou.

Dojde k výrazným změnám

Grand Thorton předpokládá, že současná podoba vztahu ECH a Netretail Holdingu není konečná a bude o ní ještě diskutováno. Hlavní výhodou současného oddělení těchto aktiv má být eliminace rizik spojených s rychlým začleněním tak významného holdingu pod křídla ECH a zachování vzájemné autonomie. Potenciální synergie totiž spočívají zejména v oblastech logistiky, nákupu a dalších podpůrných činností, ne na úrovni integrace jednotlivých brandů. Ty budou stále řízeny odděleně a relativně autonomně.

Odhadovat v současné době postoj ÚOHS je podle Grand Thorton nyní poměrně složité. "Hodně záleží na tom, jak úřad posoudí trh a jak společnosti plánují integrovat své aktivity. V zásadě jde o to, zdali se jedná o příležitostnou koupi nezávislých společností a je náhodou, že trh je podobný nebo zdali firmy hodlají těžit z integrace. Nutno dodat, že integrace by byla tou více rizikovou cestou i pro ně samotné," dodává materiál Grand Thorton.

"Zajímavé je i spojení dvou jinak konkurenčních finančních skupin, ale ve své podstatě jde o spojení poměrně logické. Obě skupiny - tedy jak skupina kolem Daniela Křetínského, tak skupina kolem Petra Kellnera, mají totiž v mnoha věcech podobnou strategii nebo minimálně přístup k akvizicím firem s potenciálem růstu. I z minulých investic je zřejmé, že obě skupiny se tedy ubírají cestou více vlastníků a jsou připraveny se pragmaticky spojit s konkurencí v případě, že to logika akvizice umožňuje," završují komentář analytici Grand Thorton.


(29. 10. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2145)