O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Prodej hraček: ČOI upozorňuje na porušování zákonů

K celoročním kontrolním projektům České obchodní inspekce patří monitorování trhu s hračkami a dozor u jejich distributorů, výrobců i dovozců. Jak kontroly dopadají? Inspektoři ČOI v průběhu 255 kontrol provedených ve 3. čtvrtletí zjistili, že více než polovina kontrolovaných subjektů porušila povinnosti stanovené právními předpisy. Zákaz prodeje vydali na 470 kusů výrobků.

Dozor inspektorů ČOI u distributorů, dovozců i výrobců hraček byl průběžně zaměřen na dodržování ustanovení zákona o technických požadavcích na výrobky a prováděcích předpisů (tj. zák. č. 22/1997 Sb., nařízení vlády č. 86/2011 Sb. a harmonizované řady norem ČSN EN 71 a ČSN EN 62115, které specifikující jednotlivé technické a bezpečnostní požadavky na hračky).

Inspektoři ověřovali, zda nejsou v prodeji hračky, které by mohly ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost dětí vzhledem ke svým nevhodným mechanickým a fyzikálním vlastnostem, špatné konstrukci hraček či na základě nedostatečných nebo nesprávných varování a dalších informací nezbytných pro splnění základních požadavků na bezpečnost.

Porušování předpisů je běžné

V průběhu dozoru probíhajícího u 255 subjektů v období od 1. července do 30. září 2013, se inspektoři zaměřili jak na hračky určené výrobcem pro děti do 36 měsíců (jsou na ně kladeny zvýšené požadavky na bezpečnost), tak i na hračky pro starší děti, do věku 14 let. Z tohoto počtu bylo porušení platných předpisů zjištěno u 138 případů. U distributorů, tj. v provozovnách nebo prodejních místech hraček, bylo provedeno 249 kontrol, u dovozce 1 kontrola a u výrobce 5 kontrol.

V rámci průvodní dokumentace a povinných informací pro spotřebitele bylo zejména kontrolováno, zda jsou hračky vybaveny bezpečnostními informacemi pro uživatele, a v případě, že informace obsahovaly nějaká omezení (např. piktogram, že se jedná o hračky nevhodné pro děti do tří let), zda je uveden rovněž důvod tohoto omezení. U výrobců a dovozce bylo navíc ověřováno ES prohlášení o shodě a příslušné podklady pro jeho vydání (dle požadavků zák. č. 22/1997 Sb. a NV č. 86/2011 Sb.).

Zjištěné nedostatky u povinného značení hraček označením CE (porušení zákona o technických požadavcích na výrobky a nařízení vlády NV č. 86/2011 Sb.) :

  • prodej výrobků bez povinného označení značkou shody CE (porušení povinností výrobce stanovených NV - § 4 odst. 1)
  • distribuce výrobků nesplňujících požadavky NV (porušení povinnosti distributora stanovené NV - § 7 odst. 1, 3, 4)
  • nesplnění povinnosti distributora uchovávat potřebné doklady k identifikaci všech subjektů, které mu kontrolované výrobky dodaly, případně kterým on hračky dodal (NV - § 8).

Při kontrolách byly vizuálně prověřovány hračky určené pro děti do 36 měsíců věku i pro starší, tj. do 14 let. Na místě zjišťovali inspektoři zejména nedostatky týkající se obsahu malých částí v hračkách, které svým charakterem odpovídaly výrobkům určeným na hraní dětem mladším tří let.

Porušení zákona o ochraně spotřebitele

Mezi další problémy patřil třeba prodej hraček porušujících některá práva duševního vlastnictví: neoprávněné použití ochranné známky Monster High pro panenky, a zjištěné padělky dalších hraček s klamavým označením Hello Kitty, ICE AGE a The Smurfs (Šmoulové) - porušení § 5, odst. 2, nesplnění informačních povinností - porušení § 9, prodej hraček bez označení výrobce nebo dovozce, případně dodavatele - porušení § 10 nebo uvedení informací o výrobku pouze v cizím jazyce - porušení § 11.

Zákaz prodeje uložili inspektoři v 25 případech. Jednalo se o 470 kusů hraček v celkové hodnotě 47 630 Kč. V rámci kontrolní akce na hračky bylo kontinuálně ve 3. čtvrtletí pravomocně uloženo celkem 138 pokut v celkové hodnotě 923 500 Kč. Pokutu uloženou na místě v celkové částce 85 500 Kč uhradilo celkem 61 kontrolovaných osob. Uložení pokuty ve správním řízení čeká v nejbližší době dalších 47 kontrolovaných subjektů.

Testy bezpečnosti hraček

Na základě stížností spotřebitelů a reálného podezření, že nebyly výrobcem dodrženy požadavky na bezpečnost, byly na trhu v průběhu 3. čtvrtletí 2013 odebrány 4 typy hraček.

Do akreditovaných zkušeben byly předány k posouzení celkem 3 typy hraček: stanoveným požadavkům na bezpečnost všechny tři výrobky vyhověly (jednalo se o letadélko Looping Flyer, závěsná houpačka Hello Kitty a dětské kolečkové brusle Spartan Sport).

Další odebraná hračka, a to sada hudebních nástrojů Agatka – saxofon a kytara, byla odbornými pracovníky inspektorátu ČOI se sídlem v Brně vyhodnocena jako nebezpečná. Nebezpečí pro dětského uživatele představuje snadno oddělitelný náustek saxofonu, u kterého při hře hrozí riziko vdechnutí či spolknutí. Na základě oznámení ČOI byl výrobek dne 11. 9. 2013 zveřejněn v databázi nebezpečných výrobků RAPEX (pod označením A12/1255/13).

Průběžné výsledky kontrol hraček ve 3. čtvrtletí podle zástupců ČOI prokázaly, že je nutné, aby Česká obchodní inspekce trvale věnovala tomuto sortimentu pozornost. Jedním z důvodů, proč bude trh s hračkami pod kontrolou inspektorů i nadále, jsou nákupy hraček v předvánočním období. Proto bude prověřována ve zvýšené míře i jejich bezpečnost, a to jak v kamenných obchodech, tak i při sezónních akcích, jakými jsou v tomto období adventní a vánoční trhy.


(12. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Dneska si tou kvalitou člověk nemůže být prostě jistý u ničeho. Na druhou stranu co tak sleduji, tak se v posledních letech začínají rozmáhat různé ekologicky vyrobené hračky z eko materiálů. Ty by sn...
Díky za článek. Já se teda dětem snažím kupovat hlavně kvalitní hračky. Hodně si teď oblíbily ty dřevěné. U těch snad žádné nebezpečí nehrozí. Teď jsem jim dokonce koupila i takové moc pěkné dřevěné b...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(395)