O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Prodej nových bytů v Praze roste - tahounem jsou ty levné

Prodej nových bytů v Praze již druhým rokem roste. Stejně jako vloni, i letos došlo tu již během listopadu k překonání loňské hranice v prodeji nových bytů. K 30. listopadu letošního roku totiž developeři prodali již 4531 bytů, což je o 12,9 % více, než za celý loňský rok. Tvrdí to zástupci společnosti Ekospol.

Prodej nových bytú v Praze již několik let roste. Zdroj: Ekospol
Prodej nových bytú v Praze již několik let roste. Zdroj: Ekospol
Jen za probíhající čtvrtý kvartál letošního roku našlo v pražských developerských projektech nové majitele již 1067 nových bytů. To představuje průměr přes 500 bytů měsíčně.

Co lze čekatv v prosinci? „I když bývá prosinec tradičně slabším měsícem, je velmi pravděpodobné, že původně predikovanou hranici 4800 prodaných bytů letos pražští developeři překročí. A to je velmi dobrá zpráva – trh vzroste nejméně o pětinu, ale především – vzroste již čtvrtým rokem v řadě,“ pochvaluje si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Proč roste prodej nových bytů

Podle Korce má příznivý vývoj pražského developerského trhu tři hlavní přetrvávající důvody. „Za relativně vysokým meziročním nárůstem prodejů nových bytů stojí souhra nízkých úroků z hypoték, neustále doplňované nabídky bytů za ceny do cca 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH, kde se realizuje většina skutečné poptávky a také pokračující trend nákupu bytů jako investice a formy zajištění na stáří. Na rozdíl od zbytku republiky vykazuje rezidenční trh v Praze všechny aspekty zdravého a racionálně fungujícího trhu, který se dokázal vyrovnat s novou cenovou realitou poměrně rychle a úspěšně,“ tvrdí Korec.

Z uvedeného plyne, že tahounem jsou především levnější byty. Na trhu je přitom ještě řada poměrně obtížně prodejných bytů z doby nedávného boomu, kde ceny mnohdy výrazně přesahují 50 tisíc Kč za metr čtvereční. Totéž přitom platí i pro dlouhodobě neprodejné byty z druhé ruky.


(10. 12. 2013 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Jak správně investovat: Investujte jako profesionálové

Možná se i vám občas až tají dech, do čeho investují vaši spoluobčané, politická reprezentace, ale třeba i majitelé firem....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(379)