O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Proč v Česku nejvíce spoří podnikatelé a důchodci?

Řada seniorů sice vnímá svoji finanční situaci jako tíživou a svůj důchod jako nedostatečný, ale přesto mnozí dokáží ze svých příjmů uspořit. Jak vyplývá z výsledků výzkumu společnosti STEM/MARK, který si nechala vypracovat společnost KRUK, téměř 40 % seniorů má finanční rezervu na více než tři měsíce a 35 % seniorů na dva až tři měsíce. Dobře jsou na tom v tomto ohledu i podnikatelé; až 78 % živnostníků a podnikatelů by v případě výpadku svého hlavního zdroje příjmu bylo schopno pokrýt své životní náklady až tři měsíce.

Důchodci patří z hlediska sociálních skupin k nejspořivějším lidem. Poměrně velkou disciplínu důchodců v oblasti financí potvrzuje vedle spořivosti také jejich nízká zadluženost, která činí podle údajů společnosti KRUK 4,85 %. Z hlediska pohlaví dluží více ženy (52,1 % ze skupiny dlužníků nad 65 let), než muži (47,9 % ze skupiny dlužníků nad 65 let), muži však průměrně dluží větší finanční částku (54 989 Kč), než ženy (41 634 Kč). Průměrný dluh českého seniora se pohybuje ve výši 48 030 Kč.

Přehled o financích

I přes nízkou zadluženost a poměrně dobrou orientaci ve finančních produktech (až 80 % důchodců tvrdí, že se orientují v nabídce finančních institucí) představují podle zástupců společnosti KRUK senioři rizikovou skupinu. Ačkoli sledují aktuální dění a snaží se udržet o financích přehled, jsou zároveň oblíbenou cílovou skupinou nejrůznějších více či méně seriózních obchodníků. Neodůvodněná důvěřivost vůči mladším a dynamickým lidem se v mnoha případech stává seniorům osudnou.

„Důležitou roli hraje v životě seniorů rodina. Ze strany potomků by směrem k rodičům a prarodičům měly plynout informace o nejrůznějších nástrahách, které na ně mohou číhat v podobě nekalých prodejců či podvodných smluv,“ říká Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK. „Je na místě vysvětlit prarodičům, že je nezbytné získávat finanční poradenství od profesionálních odborníků, nikoli od nepovolaných jedinců.“

Do slabší pozice staví seniory také jejich omezené finanční prostředky a závislost na jediném zdroji příjmů, starobním důchodu. Výdaje na bydlení, stravu a zdravotní péči přitom neustále rostou, zatímco příjmy do domácího rozpočtu se zvyšují jen nepatrně, spíše stagnují. Vytvořené rezervy se tak mohou zmenšovat.

„Senioři, kteří nemají finanční znalosti, se mohou velmi snadno dostat do finančních nesnází a splátky úvěru se tak dostanou na vedlejší kolej. Odtud je už jenom krůček k problémům se zadlužením,“ doplňuje Veronika Kuřinová.

Dobrý přehled o financích mají pochopitelně i podnikatelé. Další společnou vlastností s důchodci je i jistá míra nejistoty - u důchodců daná poměrně nízkými příjmy a rizikem nenadálých výdajů, u podnikatelů pak plynoucí ze samotné podstaty podnikání. I proto nepochybně obě skupiny spoří tak, aby byly schopny nečekané negaticní události alespoŇ krátkodobě překlenout.


(24. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1025)