Využívání cloudů nabírá - a i nadále bude nabírat - na obrátkách a pro méně zasvěceného člověka může být zásadní otázka: Proč vlastně? Co z toho firmy a další organizace mají? Odpověď není až tak složitá: Využívání takzvaných cloudových služeb přináší úspory nákladů, snazší nasazování nového softwaru, ale mnohdy třeba i vyšší bezpečnost dat.
Díky snadnosti, s jakou je možné začít používat mnoho cloudových služeb typu software jako služba (SaaS), je poměrně záhy začali využívat i lidé bez hlubších znalostí IT. Vždyť je to tak jednoduché - stačí se z internetového prohlížeče připojit ke cloudovému kancelářskému balíku, ke cloudovému e-mailu, ke cloudovému CRM apod. a začít pracovat i snadno spolupracovat nad jedněmi daty s ostatními.
To ovšem ve firemní praxi znamená, že uživatelé, kteří si zvykli na tuto lehkost, ji vyžadují i na svých pracovištích. I proto je jedním z trendů právě stále častější zapojení uživatelů do volby cloudových služeb. Právě jednotlivá oddělení firem - a jejich zaměstnanci - totiž pochopitelně znají své potřeby lépe, než je může znát IT oddělení.
Výraznou roli prý do budoucna získají takzvaní cloudoví „makléři“, „prodejci“ cloudových řešení dalších výrobců, disponující příslušným know how a schopní doporučit vhodné cloudové produkty. A to nejen s ohledem na primární potřeby uživatelů týkající se funkčnosti jednotlivých produktů, ale i s ohledem na regulatorní požadavky nebo na propojení různých cloudových služeb. Ve větších firmách roli těchto brokerů zřejmě mnohdy sehraje jejich IT oddělení, u malých a středních firem pak patrně externí subjekty.
Před několika lety byla jednou z hlavních obav při úvahách o cloudu bezpečnost. To se ale poměrně rychle změnilo a analytici společnosti Gartner dokonce předpovídají, že se do roku 2018 právě vysoká bezpečnost dat ve veřejných cloudech profesionálních poskytovatelů stane primárním důvodem přechodu do cloudu pro vládní úřady v USA. A podobně je tomu nepochybně i u dalších organizací. Snaha o bezpečnost tak nahradí dosud platné primární důvody pro přechod do cloudu, kterými jsou podle analytiků stále ještě úspora nákladů a vyšší pružnost IT.
Nejvýznamnější poskytovatelé cloudových služeb, jako jsou Amazon, Microsoft nebo Google, podle Neville Cannona z Gartneru silně investují mimo jiné právě do zabezpečení svých cloudových služeb. A Cannon upozorňuje, že tyto obří společnosti si mohou mnohdy dovolit výrazně vyšší investice - a tedy lepší zabezpečení - než lecjaká vládní agentura. Opět je nutno konstatovat, že totéž nepochybně platí i o menších a středních firmách. O rozdílech v know-how, které je k dispozici u běžných organizacích a u těchto obřích poskytovatelů cloudu, ani nemluvě.
Pokud tedy byly dříve obavy o bezpečnost hlavním důvodem proti přijetí cloudu, dnes je jím podle letošního průzkumu společnosti RightScale právě chybějící zdroje a know-how.
Podle výše zmíněného průzkumu společnosti RightScale dnes velké firmy zpravidla využívají současně několik různých cloudů (v průměru 6), a to jak privátních (tedy svých vlastních), tak veřejných (poskytovaných typicky masově řadě různých uživatelů). Vzhledem k tomu, že uživatelé zpravidla potřebují, aby byly tyto cloudy propojeny a data z nich synchronizována, vznikají mnohdy poměrně komplikované hybridní cloudové struktury.
Podle analytiků Gartneru tady ale uživatelé mnohdy narážejí na potíže. Ty jsou spojeny především s integrací různých cloudových služeb, nekompatibilitou aplikací, chybějícími nástroji pro správu, chybějícími standardizovanými API a někdy i chybějící podporou ze strany dodavatelů.
Více než čtvrtina tázaných považuje za velký problém cloudů obecně řízení nákladů na cloudové služby a významným trendem se tak stává snaha o silnou optimalizaci využívání cloudových zdrojů.
Za zmínku ještě stojí role, kterou v oblasti růstu cloudů hrají mobilní zařízení. Právě tyto malé „terminály“, ať už jde o chytré mobilní telefony nebo tablety, znamenají jeden ze zásadních prvků nově se rodící IT infrastruktury - kde se o data a výpočty stará cloud, zatímco prezentaci zajišťují právě tato zařízení, která může uživatel snadno používat kdykoli a kdekoli.
Tahle myšlenka není ani zdaleka nová, ale teprve v posledních několika letech se začala proměňovat v realitu: Výpočetní výkon počítačů...