O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Proč firmy používají cloud - a proč byste měli i vy

Využívání cloudů nabírá - a i nadále bude nabírat - na obrátkách a pro méně zasvěceného člověka může být zásadní otázka: Proč vlastně? Co z toho firmy a další organizace mají? Odpověď není až tak složitá: Využívání takzvaných cloudových služeb přináší úspory nákladů, snazší nasazování nového softwaru, ale mnohdy třeba i vyšší bezpečnost dat.

Cloud pro každého


Díky snadnosti, s jakou je možné začít používat mnoho cloudových služeb typu software jako služba (SaaS), je poměrně záhy začali využívat i lidé bez hlubších znalostí IT. Vždyť je to tak jednoduché - stačí se z internetového prohlížeče připojit ke cloudovému kancelářskému balíku, ke cloudovému e-mailu, ke cloudovému CRM apod. a začít pracovat i snadno spolupracovat nad jedněmi daty s ostatními.

To ovšem ve firemní praxi znamená, že uživatelé, kteří si zvykli na tuto lehkost, ji vyžadují i na svých pracovištích. I proto je jedním z trendů právě stále častější zapojení uživatelů do volby cloudových služeb. Právě jednotlivá oddělení firem - a jejich zaměstnanci - totiž pochopitelně znají své potřeby lépe, než je může znát IT oddělení.

Výraznou roli prý do budoucna získají takzvaní cloudoví „makléři“, „prodejci“ cloudových řešení dalších výrobců, disponující příslušným know how a schopní doporučit vhodné cloudové produkty. A to nejen s ohledem na primární potřeby uživatelů týkající se funkčnosti jednotlivých produktů, ale i s ohledem na regulatorní požadavky nebo na propojení různých cloudových služeb. Ve větších firmách roli těchto brokerů zřejmě mnohdy sehraje jejich IT oddělení, u malých a středních firem pak patrně externí subjekty.

Bezpečnost cloudu

Před několika lety byla jednou z hlavních obav při úvahách o cloudu bezpečnost. To se ale poměrně rychle změnilo a analytici společnosti Gartner dokonce předpovídají, že se do roku 2018 právě vysoká bezpečnost dat ve veřejných cloudech profesionálních poskytovatelů stane primárním důvodem přechodu do cloudu pro vládní úřady v USA. A podobně je tomu nepochybně i u dalších organizací. Snaha o bezpečnost tak nahradí dosud platné primární důvody pro přechod do cloudu, kterými jsou podle analytiků stále ještě úspora nákladů a vyšší pružnost IT.

Nejvýznamnější poskytovatelé cloudových služeb, jako jsou Amazon, Microsoft nebo Google, podle Neville Cannona z Gartneru silně investují mimo jiné právě do zabezpečení svých cloudových služeb. A Cannon upozorňuje, že tyto obří společnosti si mohou mnohdy dovolit výrazně vyšší investice - a tedy lepší zabezpečení - než lecjaká vládní agentura. Opět je nutno konstatovat, že totéž nepochybně platí i o menších a středních firmách. O rozdílech v know-how, které je k dispozici u běžných organizacích a u těchto obřích poskytovatelů cloudu, ani nemluvě.

Pokud tedy byly dříve obavy o bezpečnost hlavním důvodem proti přijetí cloudu, dnes je jím podle letošního průzkumu společnosti RightScale právě chybějící zdroje a know-how.

Propojení více cloudů

Podle výše zmíněného průzkumu společnosti RightScale dnes velké firmy zpravidla využívají současně několik různých cloudů (v průměru 6), a to jak privátních (tedy svých vlastních), tak veřejných (poskytovaných typicky masově řadě různých uživatelů). Vzhledem k tomu, že uživatelé zpravidla potřebují, aby byly tyto cloudy propojeny a data z nich synchronizována, vznikají mnohdy poměrně komplikované hybridní cloudové struktury.

Podle analytiků Gartneru tady ale uživatelé mnohdy narážejí na potíže. Ty jsou spojeny především s integrací různých cloudových služeb, nekompatibilitou aplikací, chybějícími nástroji pro správu, chybějícími standardizovanými API a někdy i chybějící podporou ze strany dodavatelů.

Více než čtvrtina tázaných považuje za velký problém cloudů obecně řízení nákladů na cloudové služby a významným trendem se tak stává snaha o silnou optimalizaci využívání cloudových zdrojů.

Za zmínku ještě stojí role, kterou v oblasti růstu cloudů hrají mobilní zařízení. Právě tyto malé „terminály“, ať už jde o chytré mobilní telefony nebo tablety, znamenají jeden ze zásadních prvků nově se rodící IT infrastruktury - kde se o data a výpočty stará cloud, zatímco prezentaci zajišťují právě tato zařízení, která může uživatel snadno používat kdykoli a kdekoli.


(7. 11. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Počítače z vodovodu: Technologie nemusíte vlastnit

Tahle myšlenka není ani zdaleka nová, ale teprve v posledních několika letech se začala proměňovat v realitu: Výpočetní výkon počítačů...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

článek plný hloupostí, web plný lží
...To se ale poměrně rychle změnilo a analytici společnosti Gartner dokonce předpovídají, že se do roku 2018 právě vysoká bezpečnost dat ve veřejných cloudech profesionálních poskytovatelů stane primá...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2838)