O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Problémy s DPH: Je třeba lépe sdílet zkušenosti mezi zeměmi střední a východní Evropy

Představitelé pěti zemí střední a východní Evropy (Česka, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska) volají po společném boji proti podvodům na dani z přidané hodnoty (DPH) a spolupráci na vyšších výběrech DPH. Shodli se na tom jejich představitelé na konferenci, kterou pořádala poradenská společnost PwC nedávno v Budapešti.

Podle údajů Evropské komise patří členské státy EU ze střední a východní Evropy mezi země s nejvyšší mírou nevybrané DPH (rozdíl mezi tím, kolik by mělo přitéct z DPH do státního rozpočtu a skutečným výběrem) – od 22,4 % v České republice až po 41,1 % v Rumunsku. Mezi nimi se nacházejí zbývající tři země, Maďarsko (24,4 %), Poland (26,7 %) a Slovensko (34,9 %).

V posledních letech iniciovaly některé země střední a východní Evropy (např. Česko, Slovensko či Polsko) daňové reformy a modernizovaly programy výběru daní, jejichž cílem bylo snížit míru nevybrané DPH.

„Tento společný problém napříč regionem stojí našich pět zemí ročně 27 miliard eur. Pro lepší představu je to podstatně více, než například Slovensko vybere za rok na všech daních dohromady. V současné globalizované ekonomice, kde ti, co se vyhýbají placení daní mohou snadno měnit svá daňová rezidenství, aby těžili z mezer v daňových zákonech, je prioritou pro země střední a východní Evropy řešit společně a koordinovaně otázku podvodů na DPH. Proto by měly zintenzivnit výměnu zkušeností a spolupracovat na snižování nevybrané DPH. Vedle přínosů pro stát budou ze snížení míry podvodů s DPH těžit i podnikatelé a firmy díky nižším nákladům spojeným s placením DPH a eliminací nespravedlivé daňové konkurence,” uvedl na konferenci Daniel Anghel, lídr PwC pro oblast DPH ve střední a východní Evropě.

Konferenci o boji s podvody s DPH pořádá PwC ve spolupráci se Slovensko-maďarskou odbchodní komorou za účasti Mihalya Vargy, maďarského ministra hospodářství a Andreje Babiše, ministra financí České republiky. Panelových diskusí se účastnili i zástupci ostaních zemí: Blanka Mattauschová, ředitelka sekce Nepřímých daní Generálního finančního ředitelství České republiky, Mariana Vizoli, náměstkyně a vedoucí odboru Nepřímých daní rumunského ministerstva financí, Dan Voicu, náměstek a vedoucí oddělení Informatiky rumunské Národní rozpočtové administrativy a Daniel Čech, generální ředitel sekce Daňové a celní Finančního ředitelství Slovenské republiky.


(21. 12. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2221)