Více než čtyři pětiny (81 %) generálních ředitelů nejvýznamnějších firem působících na českém trhu očekávají, že jim letos porostou tržby. Loni jich bylo 76 %. Velmi jistých si je svým růstem 40 % ředitelů (loni 34 %). Za největší hrozbu pak považují nedostatek lidí s odpovídajícími dovednostmi a znalostmi.
Jak ukázal již šestý ročník Průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi více než 150 šéfy významných tuzemských firem provedla poradenská společnost PwC Česká republika, ředitelé firem jsou optimističtí. Vývoj ekonomiky považuje za velkou hrozbu pro své podnikání jen 14 % generálních ředitelů, loni jich bylo 32 %.
Velkou obavy z kolísání měnových kurzů má stejně jako loni 22 % dotázaných. Zásah centrální banky k oslabení koruny hodnotí s více než ročním odstupem kladně pro svou firmu 37 % dotázaných, naopak 29 % se domnívá, že převážily negativní dopady. Zbylých 34 % hodnotí neutrálně či se jich to nedotklo.
Krizi na Ukrajině a související ruské sankce zatím výrazně pocítilo jen 12 % firem, z toho např. 6 % v podobě významného poklesu tržeb za loňský rok a 4 % v podobě výrazného poklesu zakázek pro následující roky. Ne sice tak významný, ale přesto nějaký pokles tržeb za loňský rok čeká v této souvislosti 27 % firem a 23 % určitý pokles zakázek do budoucna. Celkem 7 % podniků začalo kvůli tomu hledat nová odbytiště zcela mimo území bývalého Sovětského svazu.
Nejvíce růstových příležitostí vidí generální ředitelé na domácím trhu (27 % dotázaných). Dobrou zprávou je rostoucí podíl těch, kteří sázejí na vývoj nového výrobku či služby (23%, loni 19 %). Následuje stávající zahraniční trh (22 %) a stejně jako loni necelá desetina dotázaných (9 %) hodlá uspět na novém zahraničním trhu.
Nejčastějším zdrojem financování růstu firem budou stejně jako v předchozích letech jejich vlastní peníze (88 %; loni 84 %). Půjčit v bance si plánuje méně generálních ředitelů než loni (30 % vs. 41 %). Okolo desetiny dotázaných se pohybuje podíl těch, kteří hodlají financovat růst z veřejných prostředků, vč. fondů EU (z loňských 13 % na 9 %).
Firmy si nadále hodlají pečlivě hlídat náklady. Stále více než dvě třetiny (68 %) oslovených plánuje i pro letošní rok úsporná opatření. Je to však méně než loni, kdy k nim přistoupilo 74 % společností.
Podniky v Česku plánují letos vytvářet nová pracovní místa. Rozšiřovat počty zaměstnanců se chystá více než polovina (55 %; loni 44 %) firem, zatímco snižovat jen necelá pětina (18 %: loni 28 %). Generální ředitelé si tak logicky kladou otázku, kde nové kvalitní zaměstnance seženou. Nedostatek lidí s odpovídajícími znalostmi a schopnostmi se tak stal největší podnikatelskou hrozbou pro letošní rok, které se velmi obává 35 % dotázaných. Tato hrozba odsunula na další příčky tradiční obavy generálních ředitelů, jako je nekvalitní legislativa či její časté změny (34 %) nebo přílišná regulace (25 %).
„Generální ředitelé již zapomněli na krizi a hledají svou vlastní cestu k růstu. Bez kvalitních lidí to ale nejde a s očekávanou expanzí je zřejmé, že jich budou potřebovat více. Globální trh práce se postaral o to, že o nejkvalitnější odborníky a manažery si firmy konkurují napříč celým světem. Nedostatek pracovníků se středoškolským technickým vzděláním podniky pociťovaly i během krize. Cena práce tak poroste a české firmy budou muset mít dostatečně konkurenční produkty, aby si na ní dokázaly vydělat,” upozorňuje Jiří Moser, řídící partner PwC ČR.