O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Nové Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Problém s katastrem nemovitostí snad končí: Povinná registrace odpadá

Katastrální úřad naplánoval od června 2021 zrušit možnost anonymního nahlížení do katastru, lidé se měli registrovat. Podle expertů by takové omezení přístupu bylo nezákonné a snížilo by úroveň ochrany soukromí a osobních údajů. Podle posledních informací ale k omezení nakonec nedojde.

Novinku napadl například advokát Petr Novotný, který podle svých slov již několikrát úspěšně obhajoval stovky občanů ve velkých soudních kauzách. Podle něj byly chystané změny nezákonné a nepřiměřené a v rozporu s principy demokratického právního státu a ústavním pořádkem.

Mimo jiné odeslal předsedovi katastrálního úřadu otevřený dopis, v němž žádal, aby od změn zcela upustil a hledal jiná řešení, jak řešit technické problémy s přetíženou databází. Společně s dalšími odborníky založili iniciativu občanů „Otevřený katastr“, v rámci níž vyzývají profesní sdružení a organizace, kterých se změny dotknou nejvíce, ale i obyčejné lidi, aby se k nim připojili.

„Přístup k informacím je jedním ze základních principů demokratického právního státu. Omezovat ho lze pouze v souladu se zákonem, v případech, kdy to nejde jinak, a pouze na nezbytnou dobu. Katastr nemovitostí je ze zákona veřejný, občané mají právo do něj nahlížet bez nutnosti identifikace. Připravovaná změna je proto nezákonná, navíc prováděná plíživě formou technické úpravy databáze,“ vysvětluje Novotný.

Odpor veřejnosti přinesl ovoce. Katastr bude podle posledních informací i nadále přístupný anonymně.

Omezení soukromí a ochrany osobních údajů

Co bylo v plánu od června - a co teď už zřejmě platit nebude - souhrn: Za rok 2020 katastr zaznamenal 50 milionů přístupů anonymního nahlížení. Nově bude katastrální úřad zpracovávat osobní údaje o každém, kdo se do registru přihlásí. Kromě osobních údajů vlastníků nemovitostí tak bude mít kompletní přehled o tom, kdo a kdy do katastru nahlíží a na jaké nemovitostí se dívá. Je otázkou, kdo a za jakých podmínek se k těmto údajům bude moci dostat.

„Od revoluce jsme zvyklí, že se kdokoliv může do katastru podívat bez jakékoli identifikace. To se teď najednou po třiceti letech změní. Společenství vlastníků jednotek ale musí nahlížet do katastru nemovitostí, aby mohla plnit zákonné povinnosti. Kolem nutnosti registrace se nevede žádná veřejná diskuze a úřad to změní zcela v tichosti. Dle našich záznamů má ze 70 000 českých SVJ pouhých 7,1% datovou schránku, a jedna pětina nemá ani email, natož pak, aby měli povinnost mít členové jakoukoliv eIdentitu,“ tvrdí předseda SVJ Mirek Kaigl ze společnosti Paragrafs.

„Český katastr tímto nezákonně omezí základní občanská práva, které demokratické právní státy svým občanům běžně garantují. To je nepřípustné, k podobným praktikám se uchylují spíše nedemokratické či policejní státy. Úředníci přece mají pro občany vykonávat službu, a ne je hlídat, co dělají. A už vůbec si nemají brát občany jako rukojmí proti přetíženým databázím. Proto cítím povinnost na to upozornit a práva občanů bránit,“ vysvětluje Novotný.

Kompletní údaje mají být nově dostupné jen pomocí dálkového přístupu do katastru nebo přes portál eIdentita. Ta je ale v ČR na počátku své existence a reálně ji zatím využívá jen zlomek občanů. Přístup do katastru se lidem podstatně ztíží, a určité skupině obyvatel se v podstatě zcela znemožní.

„Jako kancelář nás změna nezasáhne, roky fungujeme s dálkovým přístupem. Nicméně máme celou řadu kolegů, i z návazných oborů, kterým opatření život zkomplikuje. Stejně tak naruší plynulost a transparentnost náhledu pro běžného občana. Osobně celou záležitost vnímám spíše jako další případ neschopnosti státu řešit jiný "technický" problém“, tvrdí Jaroslav Nedvěd, majitel realitní kanceláře RE/MAX Anděl.

Iniciativa Otevřený katastr také odeslala Vládě ČR žádost o zrušení nezákonného zásahu do práv občanů při nahlížení do katastru nemovitostí. Toho se podle ní dopouští Český úřad zeměměřičský a katastrální, který v červnu zruší možnost anonymního nahlížení do katastru. K iniciativě se doposud připojily více jak čtyři tisíce lidí, kteří se proti zavedení registrace bouří. Povinnost přihlášení navíc sníží úroveň ochrany soukromí a osobních údajů.


(4. 6. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5957)