O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pro inspiraci: Jak může vypadat internet věcí

Při úvahách o tom, jaké přínosy může mít internet věcí právě pro vaši společnost, stojí vždy za to, podívat se na konkrétní příklady a zamyslet se nad tím, zda - a jak - by případně bylo možno je využít právě u vás. Pojďme se tedy společně podívat na příklady reálných projektů ze světa internetu věcí, které mohou sloužit pro inspiraci.

Internet věcí ve výrobě

Velmi silnou pozici získává internet věcí v oblasti výroby. Sledování jednotlivých výrobních kroků umožňuje - podle charakteru výroby - například jejich další optimalizaci, rychlou reakci na vzniklý problém nebo třeba dohledání příčiny problému při pozdější reklamaci výrobku.

Velký potenciál rovněž nabízí IoT v oblasti zpružňování výroby, při případném rychlém přechodu výroby z jednoho produktu na druhý na jedné výrobní lince - opět tam, kde to dává smysl. Vždy záleží na konkrétních podmínkách, konkrétních možnostech. Optimalizace ve výrobě může spočívat i v tom, že lze díky on-line sledování průběhu výrobního procesu a jeho porovnání s optimálními dodacími lhůtami a stavu skladových zásob realizovat výrobu primárně na efektivnějších strojích.

Automatizace v kanceláři

I kanceláře má smysl optimalizovat. V inteligentní kanceláři lze monitorovat nejrůznější veličiny - a začít lze prostředím kanceláře. Sledovat tak lze například teplotu, vlhkost vzduchu, úroveň osvětlení nebo třeba úroveň hluku - a podle těchto vstupů přijímat různá opatření k optimalizaci pracovního prostředí - automatické zvýšení intenzity topení nebo spuštění klimatizace, úprava intenzity osvětlení, nebo třeba upozornění příliš hlučného telefonujícího zaměstnance tam, kde takové opatření dává smysl.

Kromě monitorování pracovního prostředí lze „do internetu věcí“ zapojit například i docházkový systém, který tak může automaticky posílat data o přicházejících a odcházejících zaměstnancích do centrálního informačního systému. Pokud do něj zaměstnanci navíc budou moci snadno dodávat detailnější informace - například při odchodu přes mobil zadat, jaký je důvod nepřítomnosti (pracovní schůzka, návštěva lékaře, oběd apod.), kdy se vrátí apod., už se nemusí nikdy stát, že se klient obracející se na některého ze zaměstnanců při jeho nepřítomnosti dozví při dotazu, kdy má znovu zavolat, jen upřímné „nevím“.

Internet věcí v dopravě

foto: Mike Birdy/pixabay
foto: Mike Birdy/pixabay
Optimalizace dopravy může mít řadu různých podob, přičemž některé jsou vhodné v oblasti chytrých měst, jiné v podnikatelské sféře. A některé projekty mohou být podobné v obou oblastech.

Příkladem může být monitorování parkovacích stání (ve firmě - ale třeba i na veřejném parkovišti) prostřednictvím stovek propojených senzorů a informování řidičů v reálném čase, kde je právě volné místo. Takové informování lze přitom realizovat opět inteligentními displeji připojenými k internetu, nebo třeba prostřednictvím mobilních zařízení řidičů.

Dalším příkladem optimalizace dopravy je sběr dat z GPS, případně z dalších čidel z nákladních vozů společnosti a jejich využití k optimalizaci nakládek a vykládek, vytížení vozů apod. V neposlední řadě tyto informace mohou sloužit i k informování klientů o tom, kdy k nim váš automobil přijede.

Některé další příklady internetu věcí

Internet věcí v praxi byste ovšem dnes už našli i v řadě dalších oblastí. Čidla mohou sledovat naplnění kontejnerů na odpad a sebraná data pak umožní optimalizaci svozu odpadu, případně dovolí upravit velikost nádob na odpad tam, kde je to možné a dává to ekonomický smysl. Meteorologické stanice zapojené do internetu věcí umožňují sbírat data z mnoha lokací, kde by to klasickými prostředky nebylo možné - a detailněji tak sledovat - a do budoucna snad i lépe předpovídat počasí.

Chytrá čidla sledují vybrané tělesné parametry chronicky nemocných pacientů nebo pacientů po závažných operacích, chytré elektroměry sledují odběr elektřiny a v reálném čase mohou předávat data dodavateli - který tak může efektivně reagovat například na černé odběry, čidla v zemědělských firmách mohou sledovat podmínky v různých sekcích skleníku a předáním těchto dat dále umožnit optimalizaci podmínek pro zde pěstované rostliny.

Jak už jsme zmiňovali v úvodu: Stojí za to se zamyslet, která řešení jsou vhodná právě pro vás. A pokud se třeba právě nyní ještě zrovna ve vaší organizaci ekonomicky nevyplatí, již v blízké budoucnosti to může být naopak.

 


(3. 10. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Internet věcí: Nový trend pro růst vašeho byznysu

Zatímco na lidi připojené k internetu jsme všichni zvyklí, různé věci připojené k internetu se mnohým z nás zatím jeví...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:





Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2754)